Akcja "szkoła do hymnu". Uczniowie zaśpiewają wspólnie "Mazurka Dąbrowskiego" [TEKST, SŁOWA]

W środę 11 listopada obchodzimy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. MEN zachęcą wszystkie szkoły do wzięcia udziału w akcji "szkoła do hymnu", w ramach której uczniowie wraz z nauczycielami będą wspólnie śpiewać "Mazurka Dąbrowskiego". Z tej okazji warto przypomnieć pełny tekst polskiego hymnu.

"Mazurek Dąbrowskiego", którego tekst nazywany jest również Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech, powstał w 1797 r. Autorem tekstu jest Józef Wybicki, pisarz i polityk, a twórca melodii opartej na motywach ludowego tańca mazurka do dzisiaj pozostaje nieznany. "Mazurek Dąbrowskiego" został oficjalnie uznany polskim hymnem narodowym w 1927 r. Po II wojnie światowej, w czasach PRL, władze komunistyczne pozostawiły "Mazurka Dąbrowskiego" w niezmienionej formie.

MEN zachęca do udziału w akcji "szkoła do hymnu". Uczniowie o godz. 11:11 wspólnie zaśpiewają polski hymn

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca wszystkie placówki edukacyjne do wspólnego wzięcia udziału w akcji "szkoła do hymnu" i odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" we wtorek 10 listopada o godzinie 11:11. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa nie będzie możliwe wspólne śpiewanie uczniów na salach gimnastycznych.

Protest w WarszawieProtest przed MEN, "Czarnek, idź do diabła!". Interweniowała policja

Resort edukacji zachęca jednak, aby poszczególne klasy lub grupy uczniów "spotykających się" na lekcjach on-line wspólnie zaśpiewały polski hymn. Poprzez wspólne śpiewanie hymnu, MEN chce zachęcić społeczności szkolne do świętowania 102. rocznicy odzyskania niepodległości.

Akcja "szkoła do hymnu" była już organizowana dwukrotnie (w 2019 i 2018 r.). Rok temu do wspólnego śpiewania "Mazurka Dąbrowskiego" o godz. 11:11 dołączyło ponad 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli na terenie całej Polski. MEN pochwaliło się w poście w mediach społecznościowych, że do tegorocznej akcji, pomimo obostrzeń, dołączyło już 13 tys. szkół. Każda szkoła, która weźmie udział w akcji, otrzyma pamiątkowy dyplom. 

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowejMorawiecki: Zarządziłem przygotowanie całej infrastruktury do szczepienia

Hymn Polski: "Mazurek Dąbrowskiego"  [SŁOWA, PEŁEN TEKST]

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy

Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany -
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Zobacz wideo Morawiecki zapowiada ponad 20 mln szczepionek i wskazuje, do kogo one trafią. Mówi też o błędach rządu
Więcej o: