Święto Niepodległości. Czy 11 listopada to dzień wolny od pracy i nauki?

Czy 11 listopada to dzień wolny od pracy? Czy Święto Niepodległości to dzień wolny od nauki? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w ustawie z 1989 roku. Przypominamy, co w niej zapisano.

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Jest to święto o charakterze państwowym, obchodzone corocznie dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów.  Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku, następnie zniesione w 1945 roku, a następnie przywrócone w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

Zobacz wideo Jak wyglądały obchody 100-lecia niepodległości? Podsumowujemy

11 listopada dniem wolnym od pracy i szkoły. Mówi o tym ustawa 

Święto Niepodległości jest dniem wolnym od pracy. Mówi o tym ustawa z dnia 15 lutego 1989 r. o ustanowieniu Narodowego Święta Niepodległości. Czytamy w niej:

Dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość stanowi się, co następuje:art. 1. Dzień 11 listopada jest uroczystym Narodowym Świętem niepodległości;art. 2. Dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy;art. 3. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

11 listopada to dzień ustawowo wolny, co oznacza, że w najbliższą środę zamknięte będą  wszystkie urzędy, placówki pocztowe, galerie handlowe, supermarkety czy punkty usługowo-handlowe. W Święto Niepodległości zamknięte są również szkoły i uczelnie, co oznacza, że uczniowie i studenci mają dzień wolny od nauki. 

Więcej o: