Narodowe Święto Niepodległości jest świętem państwowym, które w 2020 r. wypada w środę. W tym dniu upamiętniamy wydarzenia sprzed 102 lat, kiedy upadek wszystkich państw zaborczych w czasie I wojny światowej utorował drogę do suwerenności Polski.
Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 r. przez władze sanacyjne, zniesiono je w 1945 r. i ponownie wprowadzono do kalendarza w 1989 r. w trakcie transformacji ustrojowej. Wbrew swojej nazwie, Święto Niepodległości nie upamiętnia dokładnego dnia odzyskania wolności. Niepodległość Polski została proklamowana przez Radę Regencyjną 7 października 1918 r.
10 listopada 1918 r. do Polski powrócił Józef Piłsudski, który przebywał w niemieckim więzieniu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo nad Wojskiem Polskim. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Narodowe Święto Niepodległości.
Środa 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że dorośli nie będą musieli wykonywać swoich obowiązków zawodowych, a dzieci i młodzież nie będzie musiała uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, które od poniedziałku (9 listopada) odbywają się wyłącznie w formule zdalnej.
Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, Robert Bąkiewicz przekazał, że Marsz Niepodległości 11 listopada przejdzie ulicami Warszawy. Podczas konferencji prasowej ogłoszono hasło oraz plakat promujący wydarzenie.
- 11 listopada odbędzie się Marsz Niepodległości. Zapraszamy na godzinę 14 na Rondo Dmowskiego. Zapraszamy wszystkich Polaków, wszystkich patriotów, żeby w tych trudnych chwilach dla Polski byli z nami. Manifestacji towarzyszyć będzie hasło "Nasza cywilizacja, nasze zasady” - powiedział Robert Bąkiewicz, prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości.
Marsz Niepodległości został zarejestrowany w urzędzie miasta jako wydarzenie cykliczne na lata 2017-2020. Jednak ze względu na obecnie obowiązujące obostrzenia sanitarne, masowe manifestacje nie mogą się odbywać. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zakazuje zgromadzeń powyżej 5 osób.