11 listopada - co to za święto? Czy odbędzie się Marsz Niepodległości?

W dniu 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Dzień upamiętnia wydarzenia z 1918 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Czy 11 listopada odbędzie się Marsz Niepodległości, który w ostatnich latach przechodził przez Warszawę?

Narodowe Święto Niepodległości jest świętem państwowym, które w 2020 r. wypada w środę. W tym dniu upamiętniamy wydarzenia sprzed 102 lat, kiedy upadek wszystkich państw zaborczych w czasie I wojny światowej utorował drogę do suwerenności Polski.

11 listopada - co to za święto? Tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości 

Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 r. przez władze sanacyjne, zniesiono je w 1945 r. i ponownie wprowadzono do kalendarza w 1989 r. w trakcie transformacji ustrojowej. Wbrew swojej nazwie, Święto Niepodległości nie upamiętnia dokładnego dnia odzyskania wolności. Niepodległość Polski została proklamowana przez Radę Regencyjną 7 października 1918 r.

10 listopada 1918 r. do Polski powrócił Józef Piłsudski, który przebywał w niemieckim więzieniu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo nad Wojskiem Polskim. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Narodowe Święto Niepodległości.

11 listopada - czy w Święto Niepodległości się pracuje?

Środa 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że dorośli nie będą musieli wykonywać swoich obowiązków zawodowych, a dzieci i młodzież nie będzie musiała uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, które od poniedziałku (9 listopada) odbywają się wyłącznie w formule zdalnej.

11 listopada - czy odbędzie się Marsz Niepodległości?

Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, Robert Bąkiewicz przekazał, że Marsz Niepodległości 11 listopada przejdzie ulicami Warszawy. Podczas konferencji prasowej ogłoszono hasło oraz plakat promujący wydarzenie.

- 11 listopada odbędzie się Marsz Niepodległości. Zapraszamy na godzinę 14 na Rondo Dmowskiego. Zapraszamy wszystkich Polaków, wszystkich patriotów, żeby w tych trudnych chwilach dla Polski byli z nami. Manifestacji towarzyszyć będzie hasło "Nasza cywilizacja, nasze zasady” - powiedział Robert Bąkiewicz, prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Marsz Niepodległości został zarejestrowany w urzędzie miasta jako wydarzenie cykliczne na lata 2017-2020. Jednak ze względu na obecnie obowiązujące obostrzenia sanitarne, masowe manifestacje nie mogą się odbywać. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zakazuje zgromadzeń powyżej 5 osób.

Zobacz wideo Jak wyglądały obchody 100-lecia niepodległości? Podsumowujemy
Więcej o: