Konstytucjonalista o wyroku TK: Ogosi i natychmiast uchwali ustaw przywracajc przepis, ktry traci moc

Profesor Ryszard Piotrowski w ostatnim wywiadzie wyjani, e wyrok Trybunau Konstytucyjnego powinien zosta opublikowany niezwocznie w Dzienniku Ustaw. Konstytucjonalista wskaza, e nastpnie parlament powinien uchwali ustaw przywracajc przepis, ktry straci moc obowizywania. - Dopiero pniej mona zastanawia si, co dalej - doda.

Konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego profesor Ryszard Piotrowski w rozmowie w TVN24 powiedział, że oczekiwanie na publikację wyroku TK nie ma żadnego umocowania w konstytucji. Według niego wyrok powinien zostać opublikowany niezwłocznie. Tak się jednak nie stało - 2 listopada minął bowiem termin publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw.

Konstytucjonalista o wyroku TK: Pominął wiele postanowień, m.in. o godności człowieka czy wolności od nieludzkiego traktowania

- Tylko w przypadku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego istnieje konstytucyjnie gwarantowana powinność niezwłocznego ogłoszenia - powiedział dalej. Konstytucjonalista wyjaśnił, że w tej sytuacji wyrok TK nie wchodzi w życie, ale stwarza niejednoznaczną sytuację prawną. - Wobec tego wyrok należy ogłosić i natychmiast uchwalić ustawę, która przywróci przepis, który utraci moc obowiązującą na skutek ogłoszenia tego wyroku. Dopiero potem można się zastanawiać, co dalej - dodał.

Protesty po orzeczeniu TKSondaż. Ponad 60 proc. Polaków popiera organizację protestów

Profesor Piotrowski jest zdania, że Trybunał Konstytucyjny bardzo jednostronnie zinterpretował sprawę aborcji. - W zasadzie pominął wiele istotnych postanowień konstytucji, w szczególności dotyczących godności człowieka, prawa do prywatności, dotyczących prawa do wolności od nieludzkiego i okrutnego traktowania i pominął samą zasadę proporcjonalności, która każe wtedy tylko dobro jakieś poświęcać, kiedy dobro chronione jest oczywiście ważniejsze od poświęcanego - wymienił.

Mateusz Morawiecki apeluje do protestujących: Proszę, żebyśmy usiedli do rozmówMorawiecki apeluje do protestujących: Proszę, żebyśmy usiedli do rozmów

Konstytucjonalista ocenił, że wyrok w sprawie aborcji skutkuje tym, że Trybunał "potwierdza swój związek z większością parlamentarną". - A tym samym potwierdził wszystkie te obawy, które wyrażano wcześniej, a które sprowadzały się do tego, że jeśli stracimy przekonanie, że Trybunał na zaufanie zasługuje, to i nasza pewność, że mamy państwo prawne, również się rozchwieje, a to może grozić daleko idącymi, negatywnymi dla spokoju społecznego następstwami - przestrzegał profesor.

Zobacz wideo Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji