Kto wygra wybory w USA? Trump vs. Biden. Co mówią sondaże?

Wybory w USA odbędą się 3 listopada 2020 r. Jak kształtują się wyniki sondażowe? Kto ma większe szanse: Donald Trump czy Joe Biden?

Wybory 2020 w USA. Kto wygra wyścig do Białego Domu?

Wybory 2020 w USA odbędą się 3 listopada. Termin zebrania Kolegium Elektorów wyznaczony jest natomiast na 14 grudnia. Do końca roku poznamy więc 45 lub 46 prezydenta Stanów Zjednoczonych. O stanowisko ubiegają się:

  • z ramienia partii republikańskiej obecnie urzędujący prezydent Donald Trump
  • z ramienia partii demokratycznej były, dwukrotny wiceprezydent USA Joe Biden.

Kampania przed wyborami toczy się w szczególnych warunkach związanych z epidemią koronawirusa. Kandydaci nie odbywają tak licznych spotkań jak dotąd się to przyjęło. Już niedługo okaże się, dla kogo te wyjątkowe warunki okażą się bardziej sprzyjające. 

Sondaże przed wyborami w USAKto wygra wybory w USA? Sondaże wskazują na Bidena

Komentatorzy zwracają uwagę, że decydujące znaczenie mogą mieć tzw. swing states, czyli stany, w których wyborcy głosujący na republikanów i demokratów rozkładają się mniej więcej po równo. Jak to zazwyczaj bywa te kluczowe stany będą miały decydujący wpływ na ostateczny wynik wyborów. W kampanii 2020 roku za niezdecydowane stany uznaje się przede wszystkim: Florydę, Ohio, Iowa i Maine, Georgię i Północną Karolinę.

Sondaże przedwyborcze w poszczególnych stanach wskazują często na przewagę demokraty Joe Bidena. Jednak warto pamiętać, że w trakcie wyborów w 2016 roku wyniki sondażowe również nie były łaskawe dla Donalda Trumpa, a jednak ostatecznie uzyskał większość głosów elektorskich. W tym roku rokowania sondażowe wyglądają jednak zdecydowanie gorzej dla urzędującego prezydenta niż to miało miejsce 4 lata temu.

Obecnie wskazuje się, że Joe Biden według wyników sondażowych ma przewagę nad Donaldem Trumpem w:

  • stanie Michigan (52 proc. do 46 proc.)
  • stanie Nevada (52 proc. do 46 proc.)
  • stanie Floryda (48 proc. do 47 proc.), który uznawany jest za jeden z swing states, o które toczy się szczególna walka.

Debata prezydencka Donald Trump - Joe Biden"Trump nie stanął w ogniu", ale to za mało, by pomóc w sondażach

Pod znakiem zapytania stoją także wyniki głosowania w Teksasie, który dotąd był bastionem republikanów. Według prognoz, Biden ma szansę w tym roku zmienić ten wieloletni trend. Również stan Iowa jest dużym znakiem zapytania - według sondaży obaj kandydaci otrzymują dokładnie po 49 proc. poparcia. Wyniki wyborów prezydenckich są więc ciągle sprawą otwartą. W ubiegłej kampanii znaczną rolę odegrał powrót do kwestii afery mailowej Hillary Clinton. Czy tym razem również wydarzy się coś niespodziewanego, co odwróci losy kampanii? Przekonamy się o tym niebawem.

Zobacz wideo W debacie Biden-Trump najlepiej wypadł... prowadzący
Więcej o: