Kto wygra wybory w USA? Trump vs. Biden. Co mówią sondaże?

Wybory w USA odbędą się 3 listopada 2020 r. Jak kształtują się wyniki sondażowe? Kto ma większe szanse: Donald Trump czy Joe Biden?

Wybory 2020 w USA. Kto wygra wyścig do Białego Domu?

Wybory 2020 w USA odbędą się 3 listopada. Termin zebrania Kolegium Elektorów wyznaczony jest natomiast na 14 grudnia. Do końca roku poznamy więc 45 lub 46 prezydenta Stanów Zjednoczonych. O stanowisko ubiegają się:

  • z ramienia partii republikańskiej obecnie urzędujący prezydent Donald Trump
  • z ramienia partii demokratycznej były, dwukrotny wiceprezydent USA Joe Biden.

Kampania przed wyborami toczy się w szczególnych warunkach związanych z epidemią koronawirusa. Kandydaci nie odbywają tak licznych spotkań jak dotąd się to przyjęło. Już niedługo okaże się, dla kogo te wyjątkowe warunki okażą się bardziej sprzyjające. 

Komentatorzy zwracają uwagę, że decydujące znaczenie mogą mieć tzw. swing states, czyli stany, w których wyborcy głosujący na republikanów i demokratów rozkładają się mniej więcej po równo. Jak to zazwyczaj bywa te kluczowe stany będą miały decydujący wpływ na ostateczny wynik wyborów. W kampanii 2020 roku za niezdecydowane stany uznaje się przede wszystkim: Florydę, Ohio, Iowa i Maine, Georgię i Północną Karolinę.

Sondaże przedwyborcze w poszczególnych stanach wskazują często na przewagę demokraty Joe Bidena. Jednak warto pamiętać, że w trakcie wyborów w 2016 roku wyniki sondażowe również nie były łaskawe dla Donalda Trumpa, a jednak ostatecznie uzyskał większość głosów elektorskich. W tym roku rokowania sondażowe wyglądają jednak zdecydowanie gorzej dla urzędującego prezydenta niż to miało miejsce 4 lata temu.

Obecnie wskazuje się, że Joe Biden według wyników sondażowych ma przewagę nad Donaldem Trumpem w:

  • stanie Michigan (52 proc. do 46 proc.)
  • stanie Nevada (52 proc. do 46 proc.)
  • stanie Floryda (48 proc. do 47 proc.), który uznawany jest za jeden z swing states, o które toczy się szczególna walka.

Pod znakiem zapytania stoją także wyniki głosowania w Teksasie, który dotąd był bastionem republikanów. Według prognoz, Biden ma szansę w tym roku zmienić ten wieloletni trend. Również stan Iowa jest dużym znakiem zapytania - według sondaży obaj kandydaci otrzymują dokładnie po 49 proc. poparcia. Wyniki wyborów prezydenckich są więc ciągle sprawą otwartą. W ubiegłej kampanii znaczną rolę odegrał powrót do kwestii afery mailowej Hillary Clinton. Czy tym razem również wydarzy się coś niespodziewanego, co odwróci losy kampanii? Przekonamy się o tym niebawem.

Zobacz wideo W debacie Biden-Trump najlepiej wypadł... prowadzący
Więcej o: