Kolęda 2020/2021 na nowych zasadach - co się zmieni? Czy będzie wizyta duszpasterza w domu?

Kolęda w 2020 roku będzie mieć całkowicie nowy charakter. Zagrożenie koronawirusem spowodowało, że kolejne diecezje odwołują tradycyjną wizytę duszpasterską. Jak zatem będzie wyglądała kolęda?

Kolęda to popularne określenie wizyty duszpasterza w domu swoich parafian. Wizyty dokonuje najczęściej proboszcz albo reprezentujący go wikariusz lub diakon. W Polsce kolędy można spodziewać się w okresie po świętach Bożego Narodzenia do święta Ofiarowania Pańskiego, czyli do 2 lutego. Sytuacja epidemiczna spowodowała, że decyzję o odwołaniu wizyty w domach parafian podjęła już archidiecezja w Poznaniu i Katowicach.

Kolęda 2020/21. Katowice i Poznań podjęły decyzje. Nie będzie wizyty duszpasterza w domach parafian

"Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną mszę św. Szczególną intencją tej mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian" - czytamy w dokumencie wydanym przez poznańską kurię.

Różaniec Jak odmawiać różaniec? Porady i wyjaśnienia [TAJEMNICE RÓŻAŃCA]

Na terenie archidiecezji w Poznaniu wizytę duszpasterza zastąpi więc specjalna msza św. w intencji chorych. Wierni odmówią modlitwy oraz przeprowadzą "pogadankę" dotyczącą bieżących spraw parafii. Duchowny prowadzący mszę będzie mógł zlecić swoim parafianom odmówienie modlitwy w domach.

Z kolei przedstawiciel katowickiej kurii podkreśla, że "Odwiedziny kolędowe w dotychczasowej formie zwiększają ryzyko zakażenia czy kwarantanny zarówno osób duchowych, jak i parafian". "Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy" - podaje katowicka kuria.

Biskupi Episkopat dokonał zmian w modlitwach. "Ojcze nasz" bez korekty papieża

Decyzja o sposobie odbycia kolędy w 2020 i 2021 r. leży w kompetencji poszczególnych diecezji w Polsce. Nie wszystkie arcybiskupstwa podjęły decyzję co do sposobu jej przeprowadzenia. Należy się jednak spodziewać, że kolejne diecezję pójdą w ślad za kuriami w Poznaniu i Katowicach.

Zobacz wideo Jak uczniowie postrzegają nauczanie zdalne?
Więcej o: