Pełnia Księżyca Myśliwych 2020. Kiedy zobaczymy Księżyc w pełnej krasie?

31 października na nocnym niebie zobaczymy pełnię Księżyca. Październikową pełnię nazywa się czasem pełnią Księżyca Myśliwych. Skąd wzięła się ta nazwa?

Pełnię wypadającą w październiku określa się mianem pełni Księżyca Myśliwych. Nazywa się ją w ten sposób, ponieważ przypada na miesiąc, w którego czasie poluje się m.in. na jelenie i listy. Po żniwach zwierzęta te są dobrze widoczne na gołych polach, dlatego łatwiej je ustrzelić. Październikowa pełnia jest także jasna i długa, co ułatwia myśliwym obserwację i śledzenie zwierzyny nocą. Październikową pełnię nazywa się także Księżycem Podróży lub Księżycem Więdnących lub Obumierających Traw.

Co to jest pełnia? Jak często możemy ją obserwować? 

Najbliższa pełnia wypada 31 października. Pełnia to faza Księżyca, którą możemy obserwować wówczas, gdy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Podczas pełni półkula Księżyca skierowana w stronę Ziemi osiąga maksimum oświetlenia, a tarcza Księżyca jest widoczna jako koło. 

Zazwyczaj w jednym miesiącu kalendarzowym występuje jedna pełnia. W tym miesiącu mamy do czynienia z wyjątkiem. Pierwszą październikową pełnię mogliśmy podziwiać 1 października, druga wypadnie 30 dni po niej. 

Zobacz wideo Loty na Księżyc, czyli od radzieckiej Łuny po Apollo 17