Czerwone i żółte strefy. Od kiedy obowiązują nowe obostrzenia?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przed premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podczas czwartkowej konferencji prasowej, od soboty w życie wchodzą nowe zasady bezpieczeństwa. Część jednak będzie obowiązywać od poniedziałku.

Objęcie 152 powiatów i 11 miast czerwoną strefą było najważniejszą decyzją podjętą w ostatnich dniach przez rząd w kontekście walki ze skutkami pandemii koronawirusa. Zmianom uległy również obostrzenia, które zaczną obowiązywać od soboty i od poniedziałku.

Nowe zasady bezpieczeństwa. Obostrzenia ważne od soboty 17 października

Jeśli chodzi o strefy żółte, lokale gastronomiczne mogą być otwarte w godzinach 6-21 (po godz. 21 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos). Ich klienci mogą zajmować o drugi stolik. W transporcie publicznym z kolei możliwe jest zajęcie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc - czytamy na portalu www.gov.pl.

W uroczystościach religijnych udział może brać maksymalnie 1 osoba na 4 mkw, w zgromadzeniach publicznych może brać udział co najwyżej 25 osób, zaś w kulturalnych może być zajęte maksymalnie 25 proc. miejsc. Ponadto w szkołach wyższych i ponadpodstawowych wraca nauczanie hybrydowe. Dodatkowo w wydarzeniach sportowych nie może brać udziału publiczność, zaś działalność basenów, aquaparków i siłowni zostaje zawieszona.

W strefie czerwonej natomiast ograniczono liczbę osób w placówkach handlowych - w sklepach o powierzchni do 100 mkw. - 5 osób na kasę, w sklepach o powierzchni powyżej 100 mkw. - 1 osoba na 15 mkw. Podczas uroczystości religijnych istnieje konieczność zajęcia przez jedną osobę powierzchni co najmniej 7 mkw.

W zgromadzeniach publicznych od soboty będzie mogło brać udział maksymalnie 10 osób. Zmiany dotyczą również edukacji - w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych). Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej (chodzi o działalność lokali gastronomicznych, transport publiczny, wydarzenia sportowe i kulturalne, a także działalność siłowni, basenów i aquaparków).

Nowe zasady bezpieczeństwa. Obostrzenia ważne od poniedziałku 19 września

Wyjątek od powyższych zasad, obowiązujących od soboty 17 października stanowią wesela i inne uroczystości rodzinne. Resort zapowiedział, że wejdą one w życie w poniedziałek 19 października.

W powiatach i miastach oznaczonych żółtą strefą istnieje możliwość organizacji wesel i uroczystości rodzinnych. W tym przypadku udział w nich może brać maksymalnie 20 osób, jednak zabrania się organizowania zabawy tanecznej.

Znacznie bardziej restrykcyjne zasady co do wesel i innych uroczystości rodzinnych pojawią się w strefach czerwonych. W tym przypadku jest zakaz organizacji jakichkolwiek imprez okolicznościowych.

Zobacz wideo Arłukowicz: Nauczyciele powinni mieć prawo do bezpłatnych i natychmiastowych testów