Godziny dla seniorów powracają. Jakie sklepy obejmują? Od kiedy można z nich skorzystać?

Godziny dla seniorów zaczynają obowiązywać od czwartku 15 października. Powrót do ułatwień dla najbardziej narażonych na zakażenie związany jest z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. W jakich sklepach obowiązują nowe reguły? Od jakiego wieku można z nich skorzystać?

Każdego dnia Ministerstwo Zdrowia informuje o kilku tysiącach nowych zakażeń koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował się na powrót niektórych obostrzeń. Od 10 października w całej Polsce powrócił obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wprowadzono również, znane z pierwszych miesięcy epidemii, godziny dla seniorów.

Godziny dla seniorów. Od kiedy obowiązują?

Godziny dla seniorów zaczynają obowiązywać od czwartku 15 października. Nowe prawo oznacza, że od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 zakupy w sklepach mogą robić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.

Nowe reguły dotyczą dokonywania zakupów w obiektach handlowych lub usługowych, których przeważająca działalność polega na sprzedaży: żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Godziny dla seniorów obowiązują również w placówkach pocztowych.

Godziny dla seniorów z obniżoną granicą wieku

Godziny dla seniorów nie zostaną wprowadzone w galeriach handlowych. Taka decyzja oznacza, że bez przeszkód będzie można zrobić zakupy w sklepach odzieżowych albo marketach budowlanych. Zmianą w stosunku do godzin dla seniorów z pierwszych miesięcy epidemii jest to, że granica wieku została obniżona z 65 na 60 lat.

Zobacz wideo Dr Grzesiowski: Niemal codziennie do szpitali trafia osiem autobusów pacjentów. Jesteśmy u progu katastrofy
Więcej o: