Dzień Edukacji Narodowej. Jaka jest historia tego święta? Daty jego obchodzenia na świecie

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w Polsce nieprzerwanie od 1972 roku na podstawie Karty praw i obowiązków nauczyciela. Bardziej popularna nazwa tego święta to po prostu Dzień Nauczyciela. Jaka jest jego historia i skąd się wywodzi? Wyjaśniliśmy poniżej.

14 października jest symbolicznym momentem dla wszystkich dydaktyków i nauczycieli. Tego dnia organizowanych jest szereg uroczystości i spotkań, mających na celu docenić wagę kształcenia i procesu edukacji najmłodszych. Z tej okazji Google opublikował specjalną grafikę, którą udostępnia przy okazji różnych światowych świąt. Poniżej wytłumaczyliśmy, jaka jest historia tego dnia.

Dzień Edukacji Narodowej. Skąd wzięło się to święto?

Pierwsze wzmianki o Dniu Nauczyciela w Polsce pojawiły się w 1957 roku, kiedy to podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej ustalono, iż Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem tej grupy zawodowej będzie 20 listopada.

Wprowadzona w życie 27 kwietnia 1972 roku Karta praw i obowiązków nauczyciela ustanowiła nowe święto w kalendarzu rocznym - Dzień Nauczyciela, który jest obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej.

10 lat później, w 1982 roku doszło do zmian - Kartę (...) zastąpiła Karta Nauczyciela, w myśl której nazwę święta zmieniono na Dzień Edukacji Narodowej. Wprowadzony został również przepis, że "dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty".

Dzień Edukacji Narodowej w innych krajach

Najwcześniej w rocznym kalendarzu Dzień Nauczyciela obchodzony jest w Albanii - 7 marca, kiedy to upamiętnia się datę 7 marca 1887 roku (założenie pierwszej szkoły świeckiej w Korczy). 28 marca z kolei świętują nauczyciele z Czech i Słowacji, co zbiega się z rocznicą urodzin Jana Amosa Komenskiego, pedagoga, filozofa i reformatora.

15 maja Dzień Nauczyciela obchodzony jest w Korei Południowej i Meksyku, 16 maja w Malezji, 5 września w Indiach, 10 września w Chinach, 28 września na Tajwanie, 15 października w Brazylii, zaś 24 i 27 listopada odpowiednio w Turcji i Hiszpanii.

Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?
Więcej o: