Dzień wolny za 1 listopada 2020. Czy pracownicy mogą odebrać urlop za święto w niedzielę?

1 listopada, czyli Uroczystość Wszystkich Świętych, która ustawowo jest dniem wolnym od pracy w tym roku przypada na niedzielę. Czy w takiej sytuacji pracownikom przysługuje możliwość odebrania tego dnia? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Dzień wolny za 1 listopada 2020 to temat, który w najbliższych kilkunastu dniach będzie interesował bardzo dużo osób. Nie wszyscy bowiem wiedzą, czy będzie im przysługiwała możliwość odebrania sobie tego dnia w innym terminie. Poniżej zamieszczamy niezbędne informacje.

Dzień wolny za 1 listopada 2020. Czy pracownicy będą mogli odebrać urlop?

Zgodnie z przepisami prawa, za święto przypadające w niedzielę nie należy się dzień wolny. W praktyce oznacza to, że przypadające na niedzielę 1 listopada Wszystkich Świętych nie będzie oznaczało możliwości wzięcia dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Jak określa Artykuł 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy, "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".

Dzień wolny za 1 listopada 2020. Odbiór urlopu tylko za soboty

Mając powyższe na uwadze, odbieranie urlopu jest możliwe tylko wtedy, gdy święto wypada w sobotę. W wielu miejscach dzień ten jest normalnym dniem pracującym.

Warto przypomnieć, że zarówno 1 listopada, jak i dzień później (Dzień Zaduszny) odwiedza się cmentarze, ozdabia groby bliskich i modli się za zmarłych. Na ten moment jeszcze nie jest jasne, jak będą wyglądały oba te dni w kontekście sytuacji epidemiologicznej.

Zobacz wideo Jak dalej rozwinie się epidemia koronawirusa w Polsce?
Więcej o: