Stan wyjątkowy. Co on oznacza? Czy zostanie wprowadzony w Polsce?

Czechy i Słowacja - w obu tych krajach wprowadzony został stan wyjątkowy w związku z panującą sytuacją epidemiologiczną. Takiego rozwiązania nie wykluczył również premier Mateusz Morawiecki. Czym jest stan wyjątkowy i czy faktycznie może zostać wprowadzony?

- Jeśli sytuacja będzie ulegała dalszej eskalacji, nie wykluczamy takich możliwości - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki, pytany o to, czy w Polsce rozważana jest możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego. "nasi sąsiedzi już taką decyzję podjęli" - dodał, odwołując się do sytuacji panującej w Czechach i na Słowacja. Co tak właściwie oznacza stan wyjątkowy?

Stan wyjątkowy. Co oznacza? Kiedy może zostać wprowadzony?

Stan wyjątkowy jest jednym z trzech stanów nadzwyczajnych, jakie obowiązują w Polsce. Poza nim istnieje również możliwość wprowadzenia stanu wojennego i klęski żywiołowej. Stan wyjątkowy zazwyczaj wchodzi w życie w sytuacji, gdy niektóre prawa i swobody obywatelskie ulegają ograniczeniom.

Zgodnie z artykułem 230. Konstytucji, stan wyjątkowy może być wprowadzony w sytuacji, gdy pojawia się bezpośrednie zagrożenie konstytucyjne ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego.

Jeśli dojdzie do sytuacji szczególnych zagrożeń, w ramach których zwykłe środki konstytucyjne nie są wystarczające, wówczas podejmowana jest decyzja o wprowadzeniu jednego z trzech stanów. Wszelkie podejmowane w ramach wprowadzenia stanu nadzwyczajnego działania muszą być odpowiednie do stopnia zagrożenia i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa.

Zobacz wideo Minister Zdrowia zapowiada zmianę strategii w walce z koronawirusem
Więcej o: