Dzień Nauczyciela 2020. Kiedy wypada Dzień Edukacji Narodowej? Czy to dzień wolny od zajęć?

Dzień Nauczyciela 2020, czyli inaczej Dzień Edukacji Narodowej każdego roku przypada na pierwszą połowę października. Spora liczba osób nie wie jednak, kiedy dokładnie wypada to święto, ani skąd się wzięło. Wszystko tłumaczymy poniżej.

Dzień Nauczyciela 2020 jest momentem, w którym uczniowie wręczają swoich nauczycielom prezenty i podarunki, a także składają im życzenia za wszystko, co dla nich zrobili na każdym etapie nauki. Skąd wzięło się to święto i kiedy wypada w Polsce? Wyjaśniamy poniżej.

Dzień Nauczyciela 2020. Kiedy wypada? Skąd się wzięło święto?

Data Dnia Nauczyciela 2020 jest identyczna, jak w roku ubiegłym i poprzednich latach. Uczniowie przygotowują prezenty i życzenia na 14 października, czyli w tym roku środę.

Tego dnia upamiętnia się rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowanej przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 roku.

Data 14 października nie jest jednak taka sama w innych krajach. Na przykład w Albanii Dzień Nauczyciela obchodzony jest 7 marca, w Argentynie 11 września, w Hiszpanii 27 listopada, natomiast w Chinach 10 września.

Dzień Nauczyciela 2020. Czy jest to dzień wolny od szkoły?

Teoretycznie dzień 14 października, czyli Dzień Edukacji Narodowej nie jest wolny od zajęć lekcyjnych. Zazwyczaj jednak w większości szkół i placówek edukacyjnych odbywają się wówczas liczne uroczystości i akademie, które pozwalają uczniom uniknąć tradycyjnych lekcji.

Należy jednak pamiętać, że to kadra nauczycielska z reguły podejmuje decyzję na temat tego, czy i w jakiej formie mają odbywać się zajęcia. Najczęściej jednak nauczyciele i uczniowie świętują bez konieczności odbywania lekcji.

Zobacz wideo Nauka o klimacie w szkole? "Nawiązaliśmy współpracę z MEN"
Więcej o: