Jak odmawiać różaniec? Jakie są tajemnice? Porady i wyjaśnienia [TAJEMNICE RÓŻAŃCA]

Jak odmawiać różaniec? Temat ten interesuje wiernych przede wszystkim w październiku, a to za sprawą często odprawianych nabożeństw różańcowych. Poniżej znajdują się wszelkie informacje w kwestii odmawiania różańca i jego tajemnic.

To, jak odmawiać różaniec nie wszyscy do końca wiedzą. Aby poprawnie to zrobić, należy pamiętać o kilku kwestiach dotyczących kolejności czy też znaczenia poszczególnych etapów. Poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić.

Jak odmawiać różaniec? Informacje dla niepewnych

Modlitwa różańcowa należy do jednej z najpopularniejszych, jednak nie wszyscy są pewni jej odmawiania. Na samym początku na znaku krzyża należy się przeżegnać i powiedzieć "W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen". Następnie odmawiamy "Wierzę w Boga".

Przy pierwszym paciorku odmawiamy "Ojcze Nasz", zaś na trzech kolejnych trzykrotnie "Zdrowaś Maryjo". Każda z tych "zdrowasiek" oznacza odpowiednio wiarę, nadzieję i miłość". Dalej dochodzi do momentu odmawiania "Chwały Ojcu" i "O mój Jezu".

Kolejny etap to odmówienie tajemnicy różańca, po czym dochodzi do wypowiedzenia odpowiednio "Ojcze Nasz" (1 raz), "Zdrowaś Maryjo" (10 razy), "Chwała Ojcu" (1 raz) i "O Mój Jezu" (1 raz).

Jak odmawiać różaniec? Lista tajemnic

Wyróżnia się 20 tajemnic różańca, podzielony na cztery grupy: Tajemnice Radosne, Tajemnice Bolesne, Tajemnice Chwalebne i Tajemnice Światła. Każdą z nich odmawia się w następujące dni:

  • Tajemnice Radosne (Zwiastowanie, Nawiedzenie, Narodzenie Pana Jezusa, Ofiarowanie Pana Jezusa, Znalezienie Pana Jezusa) - PONIEDZIAŁEK I SOBOTA
  • Tajemnice Bolesne (Modlitwa w Ogrójcu, Biczowanie Pana Jezusa, Cierniem ukoronowanie, Droga Krzyżowa Pana Jezusa, Ukrzyżowanie Pana Jezusa) - WTOREK I PIĄTEK
  • Tajemnice Chwalebne (Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego, Wniebowzięcie NMP, Ukoronowanie NMP) - ŚRODA I NIEDZIELA
  • Tajemnice Światła (Chrzest Pana Jezusa w Jordanie, Pierwszy cud w Kanie Galilejskiej, Głoszenie nauk o Królestwie Bożym, Przemienienie na górze Tabor, Ustanowienie Eucharystii) - CZWARTEK
Zobacz wideo Katie Melua zaśpiewała NA ŻYWO w Radiu Złote Przeboje! [WIDEO]
Więcej o: