Kolęda 2020 na nowych zasadach. Co się zmienia? Czy będzie wizyta księdza?

Kolęda 2020 odbędzie się na innych zasadach niż dotychczas. Archidiecezja katowicka wydała wytyczne, z których wynika, że tradycyjna wizyta duszpasterska w domach parafian nie będzie miała miejsca. Jak zatem będzie wyglądała kolęda w 2020 roku?

Każdego roku po świętach Bożego Narodzenia, parafianie mogli liczyć na wizytę duszpasterza w swoim domu. Wszystko wskazuje na to, że tradycja wizyta nie będzie miała miejsca w bieżącym roku. Pogarszająca się sytuacja epidemiczna sprawiła, że Archidiecezja katowicka zdecydowała się na wydanie nowych wytycznych. Wkrótce w jej ślad mogą pójść pozostałe arcybiskupstwa w Polsce.

Kolęda 2020: opublikowano nowe wytyczne. Czy będzie wizyta duszpasterza w domu?

- Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie. Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy - można przeczytać w oświadczeniu kurii metropolitalnej w Katowicach.

Duszpasterze są również zachęcani do celebracji Eucharystii w okresie Bożego Narodzenia i Adwentu w intencji parafian z poszczególnych ulic oraz kolędowych nieszporów.

- Odwiedziny kolędowe w dotychczasowej formie zwiększają ryzyko zakażenia czy kwarantanny zarówno osób duchowych, jak i parafian - powiedział w rozmowie z "Gościem Katowickim" ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.

Nowe zasady przeprowadzania kolędy w 2020 r. obowiązują na razie na terenie Archidiecezji Katowickiej. Stolica województwa śląskiego jest jednak tym miejscem, gdzie w pierwszej kolejności rozpoczynały się wizyty duszpasterskie w Polsce. Niewykluczone, że już wkrótce tą samą ścieżką podąża pozostałe arcybiskupstwa w Polsce.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?
Więcej o: