Joe Biden: kim jest kandydat Demokratów na prezydenta USA? [wiek, rodzina, wykształcenie, kariera]

Joe Biden jest kandydatem Partii Demokratycznej na urząd prezydenta USA. Już 3 listopada zmierzy się z Donaldem Trumpem, który ubiega się o drugą kadencję. Kim jest kandydat Demokratów? Jak wyglądała jego kariera w polityce?

Joe Biden, a właściwie Joseph Robinette Biden Jr., jest obecny w życiu politycznym USA od ponad 40 lat. Po raz pierwszy kandydował do Senatu w 1972 r. Miał wówczas zaledwie 29 lat. 77-latek startuje w wyborach prezydenckich po raz trzeci. Wcześniej, bezskutecznie prowadził kampanie w 1988 oraz 2008 r. Przegrane prawybory w 2008 r. nie były jednak dla niego pełną porażką. Joe Biden został wiceprezydentem u boku Baracka Obamy. Swój najważniejszy urząd w życiu sprawował przez osiem lat, do 2017 r.

Joe Biden [wiek, wykształcenie, kariera polityczna]

Joe Biden urodził się w hrabstwie Lackawanna w stanie Pensylwania w 1942 r. Był synem sprzedawcy samochodów Josepha Robinette’a Bidena Sr. oraz Catherine Eugenii Biden z domu Finnegan. Biden był wychowywany w katolickiej rodzinie razem z trójką rodzeństwa.

Studia rozpoczął w 1961 r. na dwóch kierunkach jednocześnie (historia i politologia). W czasie swojej nauki odbył również służbę wojskową w ramach R.O.T.C. W 1968 r. Biden ukończył szkołę prawniczą Syracuse University College of Law. Swoją praktykę adwokacką rozpoczął w tym samym roku i kontynuował ją do 1970 r.

W 1972 r. dostał się do Senatu jako kandydat Partii Demokratycznej ze stanu Deleware. Swoją pierwszą w życiu kampanie wyborczą poprowadził pod znakiem sprzeciwu wobec udziałowi Stanów Zjednoczonych w wojnie wietnamskiej. Biden sześciokrotnie ubiegał się o reelekcję, za każdym razem skutecznie. Urząd senatora sprawował od 1973 r. do 2009 r.

W 2008 r. bezskutecznie ubiegał się o nominacje Partii Demokratycznej na kandydata na urząd prezydenta USA. Osiągnął znacznie gorszy wynik od swoich rywali - Baracka Obamy i Hilary Clinton. Obama zdecydował się jednak na powierzenie funkcji wiceprezydenta Bidenowi. W 2016 r. Joe Biden nie ubiegał się o prezydenturę. Powodem jego decyzji była tragiczna śmierć jego najstarszego syna, Beau Bidena.

Joe Biden: niepozorny start kampanii prezydenckiej

W trakcie sierpniowej Konwencji Partii Demokratycznej w Milwaukee, Joe Biden został oficjalnie nominowany na kandydata Demokratów na prezydenta. Jego droga do nominacji nie była łatwa. Tuż po ogłoszeniu swojego startu, Biden musiał zmierzyć się z zarzutami o niestosowne zachowanie wobec kobiet. Jego problemem były również przeciętne występy podczas debat oraz mało obiecujące sondaże.

Wszystko zmieniło się za sprawą Superwtorku, który odbył się 3 marca. Joe Biden zdominował wówczas wyścig o nominację, wygrywając prawybory aż w 10 stanach. Dobry rezultat podczas superwtorku spowodował, że szansę na nominację utracili najpoważniejsi rywale Biedna, w tym Bernie Sanders. 11 sierpnia Joe Biden ogłosił, że w walce o Biały Dom wesprze go Kamala Harris. 55-letnia senator z Kalifornii będzie ubiegać się o urząd wiceprezydenta u boku Bidena.

Joe Biden: jego życie rodzinne naznaczone jest tragedią

Joe Biden ożenił się po raz pierwszy w 1966 r. Jego wybranką została Neilla Hunter, koleżanka ze studiów. Para miała trójkę dzieci, Naomi Christinę, Roberta Huntera oraz Josepha Robinette’a "Beau" III. W grudniu 1972 r., jego żona i dzieci miały wypadek samochodowy w trakcie podróży po choinkę na święta. W wyniku wypadku zginęła żona Bidena oraz jego córka Naomi.

Swoją drugą żonę poznał dwa i pół roku później. Jill Jacobs była wówczas modelką oraz studentką ostatniego roku na wydziale języka angielskiego. Para pobrała się w 1977 r. Z drugiego małżeństwa, Biden ma córkę Ashley. W 2015 r. na nowotwór mózgu zmarł najstarszy syn Bidena, Beau Biden.

Zobacz wideo Spot wyborczy Joe Bidena
Więcej o: