Wybory prezydenckie w USA 2020. Kiedy się odbędą? Kto startuje? Jakie są zasady głosowania?

Wybory prezydenckie w USA odbędą się jeszcze w 2020 roku. Kto będzie kandydował? Kiedy odbędą się tegoroczne wybory? Poniżej znajdują się wszystkie informacje na temat kandydatów i zasad głosowania.

Podstawową informacją jest fakt, że wybory prezydenckie w USA odbędą się 3 listopada 2020 roku. Ponad miesiąc później, a dokładniej 14 grudnia odbędzie się z kolei Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych.

Wybory prezydenckie w USA 2020. Jakie są zasady?

Główną różnicą dzielącą wybory w USA i Polsce jest to, iż obywatele Stanów Zjednoczonych 3 listopada biorą udział w wyborach powszechnych, zaś na 14 grudnia zwoływane jest Kolegium Elektorów.

Oddawane przez wyborców głosy nie przypadają bezpośrednio kandydatom, ale wyznaczane partie. Liczba elektorów w poszczególnych stanach uzależniona jest od liczby ludności - w Kalifornii jest ich aż 55, zaś w Delaware czy Maine tylko po trzech.

Poza Nebraską i Maine, we wszystkich stanach zwycięzca wyborów otrzymuje wszystkie głosy od elektorów z konkretnego stanu, niezależnie od proporcji w oddanych głosach. Elektor, który dopuści się braku głosowania na kandydata partii, która go wystawiła musi się liczyć z wysoką karą finansową.

Kandydaci na prezydenta Stanów Zjednoczonych muszą otrzymać nieco ponad połowę głosów wszystkich elektorów, których jest 538. Do zwycięstwa potrzebne jest uzyskanie co najmniej 270 głosów.

Wybory prezydenckie w USA 2020. Kandydaci na stanowisko, okres kadencji

W nadchodzących wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych wezmą udział Donald Trump i Joe Biden. Obaj wybrali również swoich potencjalnych zastępców - są nimi odpowiednio Mike Pence i Kamala Harris.

Wybrany podczas wyborów prezydenckich w USA kandydat będzie pełnił 4-letnią kadencję, po czym ponownie może być wybrany tylko raz. Obecny prezydent, Donald Trump objął to stanowisko 20 stycznia 2017 roku.

Zobacz wideo Spot Wyborczy Donalda Trumpa
Więcej o: