Zapowietrzenie to nic innego, jak gromadzenie się powietrza wewnątrz kaloryfera. Przyczyną takiego zjawiska może być nieprawidłowe funkcjonowanie instalacji wodnej. W wyniku tego, w kaloryferze pozostają niewielkie pęcherzyki powietrza. Pęcherzyki uniemożliwiają prawidłowe nagrzanie się urządzenia. W takiej sytuacji należy dokonać odpowietrzenia kaloryfera. Zaniechanie tej czynności może w dłuższym okresie doprowadzić do całkowitego zniszczenia instalacji grzewczej.
Odpowietrzenia kaloryfera można dokonać na własną rękę. Czas potrzebny na dokonanie tej czynności zależy od rodzaju posiadanego kaloryfera oraz tego, czy jest w nim zamontowany automatyczny odpowietrznik.
W przypadku starszych kaloryferów, do odpowietrzenia będzie potrzebny śrubokręt, klucz lub wkrętak płaski. W przypadku odpowietrzników automatycznych, całą pracę wykona za nas urządzenie.
Do odpowietrzenia grzejnika żeliwnego potrzebny będzie płaski klucz. Zanim przystąpimy do czynności należy podstawić pod kaloryfer miskę oraz zakręcić termostat albo zawór zasilający. Następnie, przy użyciu klucza nieznacznie odkręcamy śrubunek znajdujący się na rurze odprowadzającej gorącą wodę. Kiedy pojawi się wyraźny syk oraz wyciekająca woda, należy ponownie zakręcić śrubunek.
W przypadku grzejników aluminiowych proces odpowietrzania wygląda tak samo. Jeśli jednak jest w nim zamontowany odpowietrznik, to w pierwszej kolejności należy przekręcić termostat na zero. Następnie, przekręcamy zawór grzejnika w dół oraz używając specjalnego klucza przekręcamy śrubę znajdującą się na białym kołnierzu do momentu, gdy pojawi się syk.
W przypadku grzejnika płytowego należy postępować tak samo, jak przy odpowietrzaniu kaloryfera aluminiowego z odpowietrznikiem.
Jeśli w domu mamy zamontowany grzejnik żeberkowy, należy dowiedzieć się z jakiego materiały jest zbudowany. Następnie postępujemy zgodnie z instrukcją przewidzianą dla grzejnika żeliwnego lub aluminiowego.