Dzień Nauczyciela 2020. Kiedy wypada Dzień Edukacji Narodowej? Jaka jest jego historia?

Dzień Nauczyciela 2020 w Polsce nazywany jest dniem Edukacji Narodowej i każdego roku przypada na pierwszą połowę października. Nie wszyscy jednak wiedzą, kiedy dokładnie nauczyciele obchodzą swoje święto i jaka jest jego historia. Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Dzień Nauczyciela 2020 to moment, w którym uczniowie wynagradzają przygotowują prezenty, życzenia i wierszyki w podzięce za trud włożony w przekazywanie im wiedzy. Jaka jest historia tego dnia i kiedy dokładnie wypada? Wszystkie informacje znajdują się poniżej.

Dzień Nauczyciela 2020. Kiedy wypada? Jaka jest jego tradycja?

Data Dnia Nauczyciela czy też Dnia Edukacji Narodowej każdego roku jest taka sama. Mimo tego sporo osób zapomina, kiedy należy przygotować prezenty dla nauczycieli. Podobnie jak w poprzednich latach, w Polsce święto to obchodzone jest 14 października i w tym roku wypada ono w środę.

Tego dnia upamiętnia się rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowanej przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 roku.

W innych krajach Dzień Nauczyciela obchodzony jest w inne dni. Na przykład w Albanii ma on miejsce 7 marca, w Argentynie 11 września, w Hiszpanii 27 listopada, na Tajwanie 28 września, w Meksyku 15 maja, zaś w Chinach 10 września.

Dzień Nauczyciela 2020. Jak wyglądają obchody?

Obchody Dnia Nauczyciela w Polsce rzecz jasna przybierają różne formy, w zależności od ustaleń placówki oświatowej. Wszędzie jednak wydarzenia te związane są z organizacją uroczystych akademii czy przedstawień.

Co więcej, Minister Edukacji Narodowej tego dnia wręcza nauczycielom złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej czy inne nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?
Więcej o: