Równonoc jesienna 2020 - kiedy się zaczyna? Przesilenie oznacza początek astronomicznej jesieni [DATA]

Równonoc jesienna to dzień, w którym rozpoczyna się astronomiczna jesień. Zwiastunem nowej pory roku jest coraz niższa temperatura, uciążliwe deszcze, wiatry oraz krótsze dni. Przesilenie jesienne jest dniem ruchomym, ale zawsze wypada we wrześniu. Kiedy się zaczyna równonoc jesienna?

Równonoc jesienna to dzień, po którym Słońce będzie słabiej oświetlać półkulę północną. Moment równonocy jesiennej jest wyznacznikiem rozpoczęcia astronomicznej jesieni trwającej do momentu przesilenia zimowego. W tym samym czasie na półkuli południowej następuje moment równonocy wiosennej.

Kiedy się zaczyna równonoc jesienna 2020? Początek astronomicznej jesieni w Polsce

Równonoc jesienna w 2020 r. wypada we wtorek 22 września. Nastąpienie równonocy oznacza, że promienie słoneczne padają prostopadle na równik oraz są styczne do powierzchni Ziemi przy biegunach. Wyjątkowym zjawiskiem zachodzącym w ten dzień jest równość dnia i nocy. Obie pory dnia trwają dokładnie tyle samo czasu, tzn. 12 godzin.

Od tego momentu następuje stopniowe skracanie się dnia. Zmierzch będzie następował coraz szybciej. Należy pamięć, aby początek astronomicznej jesieni, jaką jest równonoc, odróżnić od kalendarzowego początku jesieni. Ta data jest stała i każdego roku wypada w ten sam dzień. W 2020 r. kalendarzowa jesień rozpocznie się dzień później od astronomicznej, tzn. w środę 23 września.

Równonoc jesienna w Google Doodle

Google postanowiło uczcić początek astronomicznej jesieni. W najpopularniejszej przeglądarce internetowej na świecie pojawiła specjalna grafika przypominająca o nadejściu jesieni. Nowy Doodle ma ograniczony zasięg. Oprócz państw europejskich, grafikę mogą zobaczyć również mieszkańcy Japonii, Kanady, Meksyku, Kazachstanu, Wenezueli oraz Kolumbii.

Zobacz wideo Jesień to czas przetworów z pigwy! Dzięki niej wyleczymy kaszel i zgagę
Więcej o: