Jesień 2020. Kiedy wypada pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej jesieni?

Wielkimi krokami zbliża się do nas jesień. Już za kilka dni rozpocznie się kolejna pora roku, której jedni są zwolennikami, zaś drudzy przeciwnikami. Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa i astronomiczna jesień? Poniżej wszystko wyjaśniamy.

Każdy kolejny jesienny dzień jest coraz krótszy od nocy, przez co liczba słonecznych godzin również jest coraz krótsza. Słońce zachodzi coraz wcześniej, zaś wschodzi coraz później. Takie warunki sprawiają, że wiele osób ma przygnębiający nastrój, zupełnie odwrotny niż ma to miejsce latem.

Jesień astronomiczna 2020. Kiedy wypada?

Początek astronomicznej jesieni ma miejsce w chwili rozpoczęcia równonocy jesiennej, aż do przesilenia zimowego. Do równonocy tej dochodzi wówczas, gdy Słońce przechodzi przez punkt Wagi - wtedy też Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik.

Każdego roku do momentu równonocy jesiennej dochodzi w dniu 22 lub 23 września. W 2020 roku dojdzie do niego dokładnie we wtorek 22 września o godzinie 15:31.

Jesień kalendarzowa 2020. Kiedy wypada?

Inaczej niż ma to miejsce w przypadku jesieni astronomicznej, jesień kalendarzowa każdego roku rozpoczyna się tego samego dnia. Dzięki temu osoby, które mocno zwracają uwagę na ten fakt wiedzą, kiedy dokładnie mogą się spodziewać symbolicznej zmiany pory roku.

Podobnie jak w innych latach, w 2020 roku początek kalendarzowej jesieni wypada na 23 września. Potrwa ona aż do 21 grudnia, kiedy to rozpocznie się kalendarzowa zima.

Zobacz wideo Franek Sterczewski gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl (18.09)
Więcej o: