Dzień Chłopaka 2020. Kiedy wypada? Czy jest tym samym, co Dzień Mężczyzny?

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa święta, które wielu osobom zwyczajni się mylą. Co prawda nie są one tak popularne jak chociażby Dzień Kobiet, ale każdego roku jest to okazja dla panów do świętowania. Jakie są ich tradycje? Kiedy wypadają? Wyjaśniamy poniżej.

Czy Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to to samo święto? Kiedy panowie świętują swój dzień? Te i inne pytania zadaje sobie wiele osób, które mają problem z rozróżnieniem obu tych świąt. Poniżej wyjaśniamy, jakie są różnice i kiedy wypadają oba święta.

Dzień Mężczyzny 2020. Kiedy wypada? Jakie są tradycje?

Każdego roku Dzień Mężczyzny obchodzony jest dwa dni po Dniu Kobiet, czyli 10 marca. Tego dnia w polskim Kościele katolickim ma również miejsce nieoficjalne wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty, dlatego też święto panów ustalono właśnie na ten termin.

W niektórych kręgach i tradycjach Dzień Mężczyzny obchodzony jest z kolei 4 kwietnia. W tym przypadku nie ma jednak żadnego związku z Kościołem katolickim, a okresem PRL-u, kiedy to w niektórych szkołach organizowano z tej okazji imprezy.

Dzień Mężczyzny po raz pierwszy obchodzono 19 listopada 1999 roku, kiedy to przy wsparciu ONZ miał on miejsce w Trynidadzie i Tobago. Od tamtego czasu tego dnia świętują panowie z krajów, które przyjęły zaproszenie (m.in. z Holandii, Indii, Irlandii, Malty, Singapuru, Stanów Zjednoczonych czy Węgier).

Dzień Chłopaka 2020. Kiedy wypada?

Znacznie popularniejszym świętem jest Dzień Chłopaka, który w Polsce przypada na 30 września każdego roku (w tym roku jest to środa). Dzień ten jest odpowiednikiem marcowego Dnia Kobiet, w ramach którego panowie otrzymują liczne prezenty.

Fakt, że Dzień Chłopaka jest bardziej rozpowszechnionym i popularnym świętem powoduje, że wiele osób myli to święto z Dniem Mężczyzny. W oficjalnym rozumieniu jednak to właśnie 30 września jest standardowym momentem świętowania panów.

Zobacz wideo Pod wpływem alkoholu zapomniała, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny. 42-latka usłyszy zarzuty
Więcej o: