Czy Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to to samo święto? Kiedy panowie świętują swój dzień? Te i inne pytania zadaje sobie wiele osób, które mają problem z rozróżnieniem obu tych świąt. Poniżej wyjaśniamy, jakie są różnice i kiedy wypadają oba święta.
Każdego roku Dzień Mężczyzny obchodzony jest dwa dni po Dniu Kobiet, czyli 10 marca. Tego dnia w polskim Kościele katolickim ma również miejsce nieoficjalne wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty, dlatego też święto panów ustalono właśnie na ten termin.
W niektórych kręgach i tradycjach Dzień Mężczyzny obchodzony jest z kolei 4 kwietnia. W tym przypadku nie ma jednak żadnego związku z Kościołem katolickim, a okresem PRL-u, kiedy to w niektórych szkołach organizowano z tej okazji imprezy.
Dzień Mężczyzny po raz pierwszy obchodzono 19 listopada 1999 roku, kiedy to przy wsparciu ONZ miał on miejsce w Trynidadzie i Tobago. Od tamtego czasu tego dnia świętują panowie z krajów, które przyjęły zaproszenie (m.in. z Holandii, Indii, Irlandii, Malty, Singapuru, Stanów Zjednoczonych czy Węgier).
Znacznie popularniejszym świętem jest Dzień Chłopaka, który w Polsce przypada na 30 września każdego roku (w tym roku jest to środa). Dzień ten jest odpowiednikiem marcowego Dnia Kobiet, w ramach którego panowie otrzymują liczne prezenty.
Fakt, że Dzień Chłopaka jest bardziej rozpowszechnionym i popularnym świętem powoduje, że wiele osób myli to święto z Dniem Mężczyzny. W oficjalnym rozumieniu jednak to właśnie 30 września jest standardowym momentem świętowania panów.