USA. Szczepionki na koronawirusa jeszcze w tym roku. Donald Trump zapowiada 100 milionw dawek

Do koca 2020 roku gotowych do rozdysponowania moe by co najmniej 100 milionw dawek szczepionki na koronawirusa - poinformowa na konferencji prasowej Donald Trump. Prezydent USA doda, e proces ten moe rozpocz si ju w padzierniku.

Szacunki przedstawione przez Donalda Trumpa są znacznie bardziej optymistyczne, niż prognozy, jakie wydawał dyrektor Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom w USA - przekazuje stacja CNBC.

Donald Trump zapowiada dystrybucję szczepionki

Informację o planowanym rozpoczęciu dystrybucji szczepionek Trump podał podczas środowej konferencji prasowej w Białym Domu. - Jesteśmy bardzo blisko tej szczepionki i myślę, że o wiele bliżej, niż można było podejrzewać. Uważamy, że można zacząć już w październiku - mówił.

W dalszej części swojej wypowiedzi prezydent USA powiedział, że Stany Zjednoczone wyprodukowały wszystkie niezbędne materiały, które pozwolą urzędnikom ds. zdrowia rozprowadzić do końca roku 100 milionów dawek szczepionki.

Błędna prognoza Roberta Redfielda

Dyrektor CDC Robert Redfield zapowiadał z kolei, że do masowego udostępnienia szczepionki na koronawirusa najwcześniej mogłoby dojść dopiero w połowie 2021 roku. Dodawał również, że w listopadzie i grudniu tego roku mogłoby dojść do rozdysponowania ograniczonych ilości szczepionki, przy czym pierwsze dawki miałyby otrzymać osoby najbardziej potrzebujące, takie jak pracownicy służby zdrowia i osoby starsze.

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy dotyczące prognozy Redfielda, Trump przyznał, że dyrektor federalnych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom wydał niepoprawną prognozę. - To była błędna informacja. Sądzę, że prawdopodobnie nie zrozumiał pytania - powiedział prezydent USA.

Zobacz wideo Pożary w Stanach Zjednoczonych zbierają coraz większe żniwo