Koronawirus. WHO o wzrastajcym tempem zakae. "Zaczynamy dostrzega niepokojce trendy"

Pandemia koronawirusa nie spowalnia. wiatowa Organizacja Zdrowia ostrzega, e stopie transmisji wirusa w niektrych miejscach na wiecie jest niepokojcy. Wrd krajw wymienionych przez ekspertw WHO znajduje si ssiad Polski - Ukraina.

- Zaczynamy dostrzegać niepokojące trendy w niektórych państwach - powiedziała Maria Van Kerkhove, epidemiolog WHO, podczas webcastu transmitowanego w mediach społecznościowych. Koronawirus rozprzestrzenia się w coraz szybszym tempie. Problem dotyczy przede wszystkim państw znajdujących się na półkuli północnej.

Zobacz wideo Pożary w Stanach Zjednoczonych zbierają coraz większe żniwo

WHO: Szybkość transmisji wirusa wzrasta w niektórych państw. Na liście znajduje się Ukraina

- Obserwujemy wzrost liczby hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii, szczególnie w Hiszpanii, Francji, Czarnogórze, na Ukrainie i w niektórych stanach USA. To niepokojące, ponieważ nie nadszedł jeszcze sezon grypowy - dodaje Maria Van Kerkhove cytowana przez Agencję Reutera.

Wśród państw z szybko rosnącą liczbą zakażeń można również znaleźć Czechy, Węgry i Austrię. Niemcy zdecydowały się na wpisanie Budapesztu oraz Wiednia na listę miast wysokiego ryzyka.

Maria Van Kerkhove zwraca uwagę na to, że wzrost hospitalizacji następuje w grupie wiekowej 15-49 lat. Ten trend jest wyjątkowo niepokojący, ponieważ jeszcze nie rozpoczął się sezon grypowy. Nadejście corocznej fali grypy może sprawić, że szpitale oraz przychodnie zostaną zalane przez osoby z symptomami, które mogą być zarówno grypą jak i COVID-19. Ekspert WHO ds. kryzysowych Mike Ryan doradza, aby osoby należące do grup szczególnie narażonych na zakażenie koronawirusem zaszczepiły się na gryp.

Liczba zgonów spowodowanych COVID-19 zbliża się do miliona

Z danych przedstawionych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa wynika, że na całym świecie zanotowano już 29 764 055 przypadków zakażeń SARS-CoV-2. Liczba osób, które zginęły wynosi już 939 473. Krajem z największą liczbą zakażeń pozostają niezmiennie Stany Zjednoczone.