Piątka dla zwierząt, ubój rytualny - co to jest? Co oznaczają?

W tym tygodniu politycy PiS mają złożyć w Sejmie projekt pod nazwą ,,piątka dla zwierząt", dotyczący między innymi zakazu hodowli zwierząt futerkowych i wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych. O co chodzi w ustawie? Jak dokładnie brzmi? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Od jakiegoś czasu kwestia ,,piątki dla zwierząt" wzbudza sporo kontrowersji. Wczoraj przed siedzibą PiS na Nowogrodzkiej w Warszawie doszło nawet do protestu rolników. Na czym polega projekt ustawy i co zakłada? Wyjaśniamy.

Piątka dla zwierząt i ubój rytualny. Co to jest?

8 września Jarosław Kaczyński zaproponował projekt ustawy, który ma wprowadzić w życie nowe regulacje dotyczące ochrony zwierząt. Lider PiS podczas specjalnej konferencji prasowej dokładnie wyjaśnił, na czym ma on polegać.

- Względy, które za tym przemawiają, mają charakter humanitarny, ale jest także jeszcze jeden wzgląd - w Polsce bardzo często mówi się o europeizacji, że Polska powinna być jak Europa. To czasem jest celne, a czasem nie warto się wzorować na państwach, które leżą na zachód od naszych granic. Ale na pewno to jest celne, jeśli mówimy o tym, żeby w Polsce humanitarne standardy odnoszące się do zwierząt były nie gorsze, a nawet może lepsze jeszcze niż w krajach na zachód od naszej granicy - mówił.

Ubój rytualny to z kolei zabicie zwierzęcia poprzez jedno podwójne cięcie, wykonane specjalistycznym nożem. Wcześniej zwierzęta umieszczane są w specjalnych klatkach, unieruchamiane i przewracane kopytami do góry. Przecinany jest przełyk bez naruszenia kręgów i tętnic kręgowych, przez co zwierzę jest przytomne, cierpi i szamoce się w długiej agonii.

Piątka dla zwierząt. Treść ustawy

W treści ustawy dotyczącej ,,piątki dla zwierząt" znajdują się następujące działania:

  • wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych w celu pozyskiwania z nich futer (wyjątkiem jest królik),
  • całkowity zakaz wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych i widowiskowych (m.in. w cyrku),
  • ograniczenie uboju rytualnego w Polsce,
  • rozszerzenie kompetencji organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zwierząt i umożliwienie asysty policji w razie odbioru źle traktowanych zwierząt,
  • zakaz stałego trzymania zwierząt na uwięzi (tymczasowe korzystanie będzie możliwe przy uwięzi o min. długości 6 metrów),
  • zakaz używania kolczatek przy tymczasowym trzymaniu zwierząt na uwięzi,
  • częstsze kontrole schronisk dla zwierząt i nadanie inspekcjom weterynaryjnym prawa do nakładania mandatów,
  • wprowadzenie jednolitej definicji kojca i określenie minimalnych wymiarów i standardów technicznych,
  • utworzenie Rady ds. zwierząt przy ministrze ds. rolnictwa.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt trafił do Sejmu 11 września. Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS ws. ochrony zwierząt. Drugie czytanie odbędzie się dziś, w czwartek 17 września.

Zobacz wideo "Piątka dla zwierząt". Budka: Będziemy głosować za tym projektem ustawy
Więcej o: