Zmiana czasu 2020. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy?

Kiedy przestawiamy zegarki? Zbliżamy się coraz szybciej do zmiany czasu z letniego na zimowy. Już niedługo będziemy musieli przestawić nasze zegarki o godzinę do tyłu.

Zmiana czasu z letniego na zimowy przypada każdego roku w ostatni weekend października. Zegary przesuniemy do tyłu w nocy z soboty na niedzielę (z 24 na 25 października) z godziny 3 na 2. Taka zmiana oznacza, że w ostatni weekend października będziemy mogli cieszyć się odrobinę dłuższym snem.

Zmiana czasu 2020. Kiedy zmiana czasu na zimowy? Czy to ostatnia zmiana?

Pomimo jednej doby dłuższego snu, zmiana czasu z letniego na zimowy oznacza krótsze dni. Wraz ze zbliżającą się zimą, zmierzch będzie nastawał coraz szybciej. Taka zmiana sprawi, że ze światła słonecznego będziemy korzystali o wiele krócej.

Podczas każdej zmiany czasu należy pamiętać, że większość zegarków przestawi się na właściwą godzinę w sposób automatyczny. Jeśli jednak posiadamy starsze urządzenia, w szczególności te nieelektryczne, to zmiany będziemy musieli dokonać własnoręcznie.

Od wielu lat trwa dyskusja na temat konieczności zmiany czasu. W 2019 r. Parlament Europejski zagłosował za zniesieniem zmiany czasu w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Wcześniej przeprowadzono konsultacje społeczne, która wskazały, że aż 84 proc. ankietowanych opowiada się za zaprzestaniem corocznego przestawiania zegarków. Negocjacje na temat zniesienia zmiany czasu utknęły jednak w Radzie Unii Europejskiej.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach
Więcej o: