Pogoda na zimę 2020. Co nas czeka na święta i Sylwestra? Pojawiły się pierwsze prognozy

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia ze śniegiem? Wiele osób ma takie marzenie, jednak od kilku lat musi obchodzić się smakiem. Pojawiają się już pierwsze prognozy na temat tego, jak w tym roku będzie wyglądała zima.

Mało kto pamięta rok, w którym po raz ostatni miały miejsce białe święta i Sylwester. Zmieniający się klimat powoduje, że praktycznie z roku na rok zimy w Polsce nie są już tak białe, jak to miało miejsce chociażby kilkanaście lat temu.

Pogoda na zimę 2020. Polska pod napływem mroźnego powietrza

Meteorolodzy z portalu "AccuWeather" wydali prognozę pogody na tegoroczną zimę. Sporo wskazuje na to, że pierwsze opady śniegu i temperatury poniżej zera mogą się pojawić wcześniej niż zwykle. Wiele jednak zależy od regionu.

Najwięcej szans na takie warunki przypisuje się wschodniej części Europy - przede wszystkim w Alpach ma spaść sporo białego puchu. Na południu kontynentu z kolei aura ma być mocno burzowa, natomiast Skandynawia w tym roku może trochę odpocząć od ostrzejszych zim.

Polska, Ukraina, Białoruś i Rosja, a nawet Bałkany znajdą się pod wpływem napływu mroźnego powietrza znad Syberii. Meteorolodzy uważają, że na regionach tych śniegu będzie więcej, niż w ostatnich latach. Prognozy pokazują to zwłaszcza dla wschodniej Polski, natomiast w zachodnich rejonach mają się pojawić okresowe ataki mrozu i słabsze opady śniegu.

Południe Europy z gwałtownymi zmianami pogody

Podobnie jak to miało miejsce w tym roku, zachodnia część Europy będzie musiała się zmagać z burzami i silnymi wiatrami, choć zjawiska te będą mniej nasilone, niż podczas ostatniej zimy. Pojawią się tam również okresowe opady śniegu i temperatury, które mają się utrzymać na przeciętnym poziomie.

Na południu Europy będzie z kolei mocniej niż zwykle padało. W Hiszpanii średnia suma opadów przez trzy zimowe miesiące może być nawet o 150 proc. większa, zaś dla Bałkanów i Włoch prognozuje się nad występowanie powodzi.

Zobacz wideo Pościg zakończony skutecznym zatrzymaniem – areszt dla niebezpiecznego kierowcy