1 września - Rocznica wybuchu II wojny światowej. Harmonogram obchodów

Od samego rana we wtorek 1 września w Gdańsku odbywać się będą obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W uroczystościach weźmie udział między innymi prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Instytut Pamięci Narodowej opublikował dokładny harmonogram obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Od godzin wczesnoporannych do godzin popołudniowych w Gdańsku odbywać się będą uroczystości związane z tą datą.

Poranne uroczystości. Rozpoczęcie wczesnym porankiem

O godzinie 4 nad ranem delegacja Instytutu Pamięci Narodowej weźmie udział w ceremonii złożenia kwiatów przy Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. 45 minut później odbędzie się główna uroczystość pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Żołnierze Wojska Polskiego i zaproszeni goście odśpiewają Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystkich uczestników powita Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

O godzinie 9 z kolei rozpocznie się uroczystość pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego (budynek Dyrekcji Kolei, ul. Dyrekcyjna 2–4). Godzinę później delegacja IPN weźmie udział w modlitwie i złoży kwiaty pod Victoriaschule (dziś budynek Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Kładki 24).

Popołudniowe uroczystości. Msza, konferencja i złożenie kwiatów

Równo w południe na placu Obrońców Poczty Polskiej odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji poległych pocztowców. Po jej zakończeniu dojdzie do oficjalnych wystąpień, oddania hołdu poległym oraz złożenia wieńców.

O godzinie 14 w Muzeum II Wojny Światowej rozpocznie się konferencja naukowa "Polegli na Westerplatte. Groby i szczątki westerplatczyków w świetle badań archeologicznych, genetycznych i historycznych oraz w kontekście procedur prawnych". Jednym z prelegentów będzie prok. Tomasz Jankowski, naczelnik OKŚZpNP w Gdańsku.

Ostatnim punktem obchodów będzie złożenie kwiatów na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie, do którego dojdzie o godzinie 16. Na zakończenie uroczystości Cappella Gedanensis wykona pieśni patriotyczne.

Zobacz wideo 1 września 2019. Salwy armatnie na Placu Piłsudskiego
Więcej o: