Pogoda na środę (26 sierpnia). Burze, ulewy i bardzo silny wiatr. IMGW wydaje ostrzeżenia

Prognoza pogody na środę (26 sierpnia) nie napawa optymizmem. Mieszkańcy wielu regionów Polski mogą się spodziewać gwałtownych burz i opadów deszczu, a dodatkowo opadów gradu i porywistego wiatru. Meteorolodzy nie wykluczają również trąb powietrznych.

Aura przez cały dzisiejszy dzień nie będzie należała do spokojnych. Jedynie na południu kraju warunki będą sprzyjające, jednak w pozostałej części Polski prognozowane są ulewne deszcze, gwałtowne burze i opady gradu, którym towarzyszyć będzie bardzo silny wiatr.

Pogoda na środę. Najwięcej zniszczeń może wywołać wiatr

Najgroźniejszy może być bardzo silny wiatr, który będzie wiał z kierunku zachodniego. W wielu miejscach osiągnie on prędkość 40-45 km/h, a w porywach do 70-80 km/h. W trakcie burz porywy mogą jednak nasilić się i osiągnąć aż 100-120 km/h. Z tego powodu meteorolodzy nie wykluczają uformowania się trąb powietrznych.

Tak silny wiatr może powodować łamanie się drzew, zrywanie dachu z budynków i uszkadzanie linii energetycznych. Niewykluczone są również utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym. Niezbędne jest śledzenie na bieżąco ostrzeżeń meteorologicznych i unikanie przestrzeni, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu.

IMGW z ostrzeżeniem dla kilku województw. Będzie też cieplej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem. Dotyczy ono województw mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, północnej części świętokrzyskiego, południowo-centralnej podlaskiego, centralnej i wschodniej kujawsko-pomorskiego oraz południowo-wschodnich powiatów warmińsko-mazurskiego.

Gwałtowne zjawiska pogodowe wpłyną również na temperaturę. Termometry wskażą dziś od 18-19 stopni na północy do 26-27 na południu kraju. W samo południe ciśnienie wyniesie od od 1000 hPa na północy do 1012 hPa na południowym wschodzie.

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?
Więcej o: