Piotr Szczepanik nie żyje. Piosenkarz i aktor miał 78 lat

Piotr Szczepanik zmarł w czwartek 20 sierpnia w wieku 78 lat. Aktor, gitarzysta i piosenkarz znany był z piękny ballad, takich jak "Kochać" czy "Żółte kalendarze".

Informację o śmierci artysty przekazała mediom jego córka Jagoda. Ze słów rodziny wynika, że piosenkarz zmarł w wyniku choroby, z którą zmagał się od wielu lat.

"W naszych wspomnieniach zostanie nie tylko jego głos i piosenki, które zapadały głęboko w serce, ale także Festiwal Piosenki Prawdziwej i jego wielkie zaangażowanie w "Solidarność" w czasie największej próby" - napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Piotr Szczepanik nie żyje - polski aktor i piosenkarz miał 78 lat

Piotr Szczepanik urodził się 14 lutego 1942 roku. Po maturze rozpoczął współpracę z Teatrem Lalki i Aktora w Lublinie. Następnie studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Jako piosenkarz zadebiutował w 1963 roku na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W latach 60. i 70. prowadził program kabaretowy "Popierajmy się" z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem. Później skupił się na piosence poetyckiej. W latach 80. został współorganizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej. Podczas stanu wojennego organizował niezależną, podziemną scenę muzyczną.

Na scenie występował zazwyczaj sam, z gitarą. Jego koncerty organizowane były nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach Europy oraz w USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Najbardziej znane są jego ballady, takie jak: "Goniąc kormorany", "Żółte kalendarze", "Kochać" czy "Nigdy więcej".

Więcej o: