Już na początku września będziemy mogli zobaczyć dziewiątą pełnię Księżyca w tym roku. Co należy wiedzieć, o tym niezwykłym zjawisku astronomicznym? Podpowiadamy, czym jest pełnia Księżyca oraz o której godzinie spojrzeć w niebo, aby ją dostrzec?
Najbliższą pełnię Księżyca będziemy mogli zobaczyć już w środę 2 września. Zjawisko będzie można dostrzec w okolicach godziny 7:23. Wrześniowa pełnia jest niekiedy nazywana "Pełnią Księżyca Plonów". Niecodzienna nazwa związana jest z okresem zbierania plonów, przypadającym właśnie na przełom sierpnia i września. Zamiennie stosuje się nazwę "Księżyc kukurydziany" albo "Księżyc jęczmienny".
W jednym miesiące kalendarzowym zazwyczaj przypada jedna pełnia. Jedynym wyjątkiem jest luty, kiedy pełnia może w ogóle nie wystąpić oraz tzw. "Pełnia niebieskiego Księżyca", przypadająca raz na ok. 3 lata. Wówczas pełnię można zobaczyć aż dwa razy w ciągu miesiąca.
Podczas pełni, Księżyc skierowany w stronę Ziemi osiąga maksimum swojego oświetlenia. Znajduje się wówczas po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Wyróżnia się cztery podstawowe fazy księżyca:
Do obserwowana pełni Księżyca nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Każdy będzie mógł ją dostrzec gołym okiem. Warto zadbać o to, aby obserwacji dokonywać z miejsca pozbawionego dużej ilość sztucznych świateł. Jeśli chcemy dostrzec Księżyc w pełnej krasie, to najlepiej wybrać się poza obszar wielkiego miasta. Następną pełnię Księżyca zobaczymy 1 października 2020 r.