Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920. Kiedy otwarcie muzeum w Ossowie? Ile będzie kosztować?

Muzeum Bitwy Warszawskiej powstanie w Ossowie - miejscu zaciętych walk polsko-bolszewickich w 1920 roku. Za budowę odpowiedzialne będzie Ministerstwo Obrony Narodowej. Kiedy możemy się spodziewać otwarcia?

Ossów - budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej

Ossów jako miejsce budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej nie jest przypadkowy. To o tę podwarszawską miejscowość trwały zacięte boje w ramach walk o utrzymanie Przedmościa Warszawskiego w dniach 13 i 14 sierpnia 1920 roku. Również w tym miejscu zginął ksiądz Ignacy Skorupka, jeden z bohaterów wojny 1920 roku.  

Mariusz Błaszczak ogłosił rozpoczęcie prac

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił na w poniedziałek 3 sierpnia:

 Przekazuję dobrą wiadomość. Dopełniliśmy wszystkich formalności związanych z budową Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. Robotnicy i sprzęt wkraczają na plac budowy

Dotychczas wielokrotnie przedstawiciele MON, ministrowie Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak, zapowiadali ekspresowe tempo samych prac, które jednak wystartowały dopiero po trzech latach - w lipcu 2020 uzyskano niezbędne pozwolenia na budowę. Tryb  prac niejednokrotnie wzbudzał już kontrowersje. Choćby w 2017 roku, kiedy to zaproszenia do udziału w konkursie wysłano sześciu wybranym pracowniom architektonicznym. W efekcie niebywale krótkiego czasu pozostawionego na nadesłanie projektu, nadesłana została tylko jedna propozycja powstała w pracowni Czesława Bieleckiego DiM’84. Sprawę skomentował Mariusz Ścisło ze Stowarzyszenia Architektów Polskich:

Jeżeli konkurs jest prywatny, to organizatorzy mogą sobie robić, co chcą. W przypadku konkursu publicznego obowiązują warunki określone w ustawie o zamówieniach publicznych. Od ogłoszenia konkursu jest czas 4-6 tygodni na złożenie prac. Skracanie tego do 10 dni jest sytuacją karygodną

Spółka Sinevia odpowiedzialna za wykonanie inwestycji

Gazeta Wyborcza doniosła, że odpowiedzialna za wykonanie inwestycji będzie podległa Agencji Mienia Wojskowego spółka Sinevia. Ze zwykłego trybu przeprowadzania przetargu zrezygnowano, jak podaje 'GW'', z uwagi na możliwość kompromitacji w związku z ciągnącymi się przeaz kolejne miesiące procedurami.

Na czele nadzorowanej przez AMW Sinevii stoi Maciej Więckowski (były szef warszawskich struktur PIS), w radzie nadzorczej zasiada zaś Marek Makuch (były warszawski radny PIS). Dziennikarze Onetu zapytali MON o procedury dotyczące powstania Muzeum Bitwy Warszawskiej. W pisemnej odpowiedzi nadesłanej przez Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego MON czytamy:

Proces powstawania Oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Ossowie jest realizowany zgodnie z możliwościami prawnymi i organizacyjnymi. W ostatnim czasie trwały prace precyzujące całkowity koszt zadania i aktualizujące koncepcję. W wyniku tego zaktualizowany został program inwestycji

Zobacz też: Ksiądz Ignacy Skorupka pod Ossowem. Niezwykły epizod Bitwy Warszawskiej 1920

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie - wizualizacje

Projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie podlega wciąż zmianom i nie wiadomo właściwie jak będzie wyglądał efekt końcowy. Planowano usytuowanie gmachu na sztucznie usypanym wzgórzu z okazałym amfiteatrem. Miał mieć łącznie 8000 m2 powierzchni, prowadzić do niego miała Aleja Zwycięstwa rozpoczynająca się dwoma 100 m masztami. Według ostatnich doniesień powierzchnia gmachu zmniejszy się, maszty zaś nie będą tak okazałe.  

Zobacz też: Muzeum Józefa Piłsudskiego. Otwarcie już dziś, ale na zwiedzanie jeszcze poczekamy

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie: kiedy otwarcie?

Nie wiadomo kiedy nastąpi otwarcie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Ukończenie prac planowane jest na koniec 2022 roku. Jaki koszt inwestycji jest planowany obecnie? Przyjmuje się, że będzie to niemal 200 milionów złotych.   

Zobacz wideo Łuk triumfalny?
Więcej o: