Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920. Kiedy otwarcie muzeum w Ossowie?

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, według zapewnień ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka miało powstać do 2020 roku, czyli na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Nie powstało. Na jakim etapie są prace i kiedy można spodziewać się otwarcia muzeum?

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie to inwestycja, której waga ze względu na historyczne zwycięstwo Polaków nad bolszewikami była podkreślana przez władze państwowe od wielu lat.14 sierpnia 2017, w przededniu rocznicy "Cudu nad Wisłą", podpisano nawet porozumienie dotyczące budowy muzeum. W 2018 roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że do 2020 roku muzeum w Ossowie będzie gotowe.

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie: kiedy nastąpi otwarcie?

3 sierpnia bieżącego roku oficjalnie rozpoczęto budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W Ossowie pojawił się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który na tle ciężkiego sprzętu zapowiedział, że muzeum powstanie do 2022 r. - Gwarantujemy sprawność w działaniu i jestem pewien, że ten cel osiągniemy - powiedział szef MON-u. Jednak już dzień później to samo miejsce odwiedził były dziennikarz Radia Zet Mariusz Gierszewski i podzielił się zdjęciem pustego już placu budowy.

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie projekt i koszty budowy

Budowa muzeum w Ossowie od samego początku budzi kontrowersje. W 2017 roku konkurs na koncepcję muzeum, ogłoszony przez ówczesnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, wygrał Czesław Bielecki. Zwracano wtedy uwagę na bardzo krótki termin nadsyłania prac - 10 dni oraz fakt, że w wyborach samorządowych 2010 roku Bielecki ubiegał się o fotel prezydenta Warszawy mając poparcie PiS.

Pomimo wybranej koncepcji oraz wsparcia ze strony rządu budowa muzeum stała w miejscu aż do teraz. W 2019 w wywiadzie dla Wirtualnej Polski Bielecki przyznał, że “nie ma wątpliwości” kto stoi za "intrygami", które wstrzymywały budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej. Wskazał na ówczesnego dyrektora Muzeum Wojska Polskiego Adama Buławę. “Od początku sabotuje ten projekt i nie chce jego sukcesu” stwierdził wtedy Bielecki. Adam Buława przestał być dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego jesienią 2019 roku.

Na początku 2020 roku Czesław Bielecki ponownie wygrał przetarg, tym razem na poprawienie... własnego projektu Muzeum Bitwy Warszawskiej. Koszt przeprojektowania wyniesie ponad 3 mln zł. Ostatecznie szacunkowy koszt całej inwestycji, wliczając wspomniane poprawki, ma wynieść 190 mln zł a według informacji Michała Wojtczuka ze stołecznej "Gazety Wyborczej"  Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie zbuduje bez przetargu spółka Sinevia, podlegająca Agencji Mienia Wojskowego i kierowana przez działacza PiS. 

Zobacz wideo Grodzki o łuku triumfalnym: Przypomina otwieracz do piwa
Więcej o: