Perseidy 2020. Noc "spadających gwiazd" już dzisiaj. Kiedy będą najlepiej widoczne? [Transmisja Online]

Perseidy 2020 to zjawisko, na które przez cały rok czeka wiele osób. W noc "spadających gwiazd" na niebie będzie można oglądać wspaniały i wyjątkowy spektakl. Kiedy będzie można oglądać Perseidy? Kiedy będą najlepiej widoczne?

Perseidy to zjawisko, które występuje na przełomie lipca i sierpnia. Jednak maksimum roju "spadających gwiazd" będzie można zobaczyć już dzisiaj, w nocy z 12 na 13 sierpnia. Warto znaleźć odpowiednie miejsce do obserwacji, wówczas będziemy mogli zobaczyć nawet 100 spadków meteorów na jedną godzinę.

Perseidy 2020. Już dzisiaj nastąpi noc "spadających gwiazd"

Perseidy, zwane również "łzami święto Wawrzyńca", związane są z kometą 109P/Swift-Tuttle. Każdego roku w okresie lipca i sierpnia, Ziemia wkracza w warkocz pyłu i drobinek pozostawionych przez kometę, która zbytnio zbliżyła się do Słońca.

Drobinki wkraczają do ziemskiej atmosfery i dla obserwujących je ludzi sprawiają wrażenie "spadających gwiazd". W tym roku, Perseidy będą najlepiej widoczne w nocy ze środy (12.08) na czwartek (13.08).

Perseidy 2020. Kiedy będą najlepiej widoczne? Jak obserwować "spadające gwiazdy"?

"Spadające gwiazdy" będą najlepiej widoczne w nocy oraz nad ranem. Wówczas obszar na którym pojawiają się Perseidy, tzw. radiant, jest najwyżej położony nad horyzontem. Do oglądania Perseidów nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Warto jednak zadbać o to, aby pojawić się w miejscu z małą ilością sztucznego oświetlenia.

Perseidy 2020. Transmisja - online

Co roku w Centrum Nauki Kopernik odbywało się spotkanie, którego uczestnicy wspólnie oglądali Perseidy. - Tak będzie i tym razem. Nie spotkamy się jednak w parku przy Centrum Nauki Kopernik. Nie warto narażać się na zbyt bliski kontakt, a w ciemnościach trudno kontrolować dystans społeczny. Chcemy zarówno wspólnie, jak i bezpiecznie wypatrywać meteorów - dlatego zapraszamy na pierwszą Noc Spadających Gwiazd online - informują organizatorzy wydarzenia.

Transmisja rozpocznie się o godz. 21:00 na Facebooku oraz kanale YouTube Centrum Nauki Kopernik. Organizatorzy wydarzenia zapewniają, że do studia zaprosili ciekawych gości, którzy "dostarczą niebo do naszych domów".

Zobacz wideo Kapsuła SpaceX wylądowała! Astronauci wrócili na Ziemię z historycznej misji
Więcej o: