14 sierpnia 2020 dniem wolnym od pracy? Komu przysługuje wolne za sobotę 15 sierpnia?

Czy 14 sierpnia to dzień wolny od pracy? Przed takim pytaniem staje wielu pracowników, którzy wiedzą, że w sobotę 15 sierpnia wypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Czy jeśli święto wypada w sobotę, to poprzedniego dnia pracownikowi przysługuje dzień wolny? Wyjaśniamy niejasności związane z dniami wolnymi od pracy.

Wątpliwości wokół tego, czy 14 sierpnia jest dniem wolnym od pracy powoduje święto przypadające na następny dzień. Wielu pracowników zastanawia się, czy w związku z tym automatycznie przysługuje im dzień wolny od pracy w piątek 14 sierpnia?

Czy 14 sierpnia jest dniem wolnym od pracy?

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy, każdemu pracownikowi 15 sierpnia przysługuje dzień wolny. Tego dnia wypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz święto Wojska Polskiego.

O tym, czy święto przypadające na weekend powoduje utratę dodatkowego dnia wolnego decyduje Kodeks Pracy w art. 130 § 2. - Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin - czytamy w ustawie.

Dzień wolny za 15 sierpnia - czy przysługuje w piątek 14 sierpnia?

Przytoczony przepis Kodeksu Pracy oznacza, że pracodawca ma obowiązek wyznaczyć swoim pracownikom dodatkowy dzień wolny od pracy za święto państwowe przypadające w sobotę. Ustawa nie stwierdza jednak, kiedy ten dzień ma nastąpić.

Z reguły, dodatkowy dzień wolny od pracy wyznacza się w drodze porozumienia pomiędzy pracownikami i pracodawcą. Nie jest to jednak usankcjonowane prawnie, pracodawca może więc narzucić swoim pracownikom konkretny termin dodatkowego dnia wolnego.

Dzień wolny może być wyznaczony na piątek 14 sierpnia, ale również na każdy inny dzień roboczy w sierpniu. To, czy 14 sierpnia 2020 r. jest dniem wolnym od pracy zależy więc od indywidualnej decyzji konkretnego pracodawcy.

Zobacz wideo Śląsk. Policja zapobiegła nielegalnym wyścigom
Więcej o: