Muzeum Józefa Piłsudskiego. Otwarcie już dziś, ale na zwiedzanie jeszcze poczekamy

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zostanie uroczyście otwarte 14 sierpnia przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego w ramach obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Choć w dniach 15-16 sierpnia zorganizowane zostaną dni otwarte, to muzeum otworzy się dla zwiedzających na stałe dopiero 11 listopada.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - otwarcie

W najbliższy piątek 14 sierpnia odbędzie się uroczyste otwarcie muzeum poświęconego marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu w Sulejówku. Jak zapowiada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie to główne wydarzenie obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej. W uroczystości, zaplanowanej na godzinę 12.00, wezmą udział między innymi prezydent Andrzej Duda, minister kultury Piotr Gliński oraz władze samorządowe. Transmisja online pojawi się na stronie muzeum oraz na Facebooku.

We wtorek muzeum w Sulejówku odwiedził wicepremier Piotr Gliński, który wyraził zadowolenie związane z powstaniem tej instytucji: 

Jest jakaś satysfakcja, że udało nam się zbudować je dość szybko, mimo bardzo poważnych zagrożeń różnego typu, między innymi, budowa była zalana. Bardzo się cieszę, że otwieramy to muzeum, bo to porządne, duże muzeum multimedialne, nowoczesne z rozbudowaną częścią edukacyjną. Znajduje się na olbrzymim terenie, który też będzie służył edukacji i przybliżaniu tamtych czasów.

Program wydarzeń towarzyszących otwarciu dostępny jest na stronie muzeum.

 Od kiedy będzie można zwiedzać Muzeum Józefa Piłsudskiego?

Po uroczystym otwarciu w dniach 15-16 sierpnia 2020 zorganizowane zostaną Dni Otwarte, podczas których zarejestrowani wcześniej zwiedzający będą mogli bezpłatnie obejrzeć wystawę stałą i dworek. Jak informuje muzeum pula biletów już się wyczerpała. 

Muzeum dla zwiedzających zostanie otwarte na stałe dopiero 11 listopada. Jak można przeczytać na stronie muzeum "Nie prowadzimy jeszcze sprzedaży biletów, jednak zachęcamy do śledzenia komunikatów na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych".

Dlaczego Muzeum Józefa Piłsudskiego powstało właśnie w Sulejówku?

Muzeum Józefa Piłsudskiego powstało przy podarowanym marszałkowi Piłsudskiemu przez żołnierzy dworku "Milusin" w Sulejówku. Zaprojektowany przez Kazimierza Skórewicza, został wybudowany ze składek wpłaconych przez wiernych żołnierzy dawnego komendanta Legionów Polskich. Było to możliwe również dzięki nabyciu gruntów w ówczesnej podwarszawskiej wsi przez Aleksandrę Szczerbińską, późniejsza żonę Piłsudskiego, który pojawił się w Sulejówku po raz pierwszy w 1921 roku. To właśnie tam Józef Piłsudski mieszkał z rodziną w latach 1923-26, po tym jak zrezygnował z pełnienia funkcji państwowych. Jak zauważa prof. Przemysław Waingertner w rozmowie z portalem dzieje.pl:

Paradoksalnie przez „wycofanie się do Sulejówka” wychodził na plan pierwszy. Oczywiście samotnik z Sulejówka wciąż brał udział w życiu politycznym: przez zjazdy legionistów, wykłady, wywiady prasowe. Wszystkie te działania były na wskroś polityczne i były częścią prowadzonych przez niego działań politycznych.

"Wyjechać do Sulejówka'' stało się niemal synonimem rezygnacji z udziału w bieżących sprawach. Przez trzy lata marszałek przebywał właśnie w podwarszawskiej miejscowości - po raz pierwszy od 35 lat konspiracji, walki i udziału w sporach politycznych przebywał tak długo w jednym miejscu. Dworek "Milusin" pokazuje zupełnie inne oblicze marszałka Józefa Piłsudskiego: jako kochającego ojca i męża, a także wielbiciela natury. We wspomnieniach Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej, córki marszałka, znajdujemy bardzo ciepłe wzmianki o dworku otoczonym sosnowym lasem, gdzie spędziła dzieciństwo i o codziennych zwyczajach jej ojca, który uwielbiał spacerować ścieżkami po ogrodzie, przesiadywać na ławeczce lub spoglądać z tarasu na okolicę. Okres tej sielanki przerwany został zamachem stanu, który dokonał się z woli Piłsudskiego w 1926 r. i znany jest jako ''zamach majowy'' lub "przewrót majowy". 

 

Oprócz nowego budynku, w którym mieści się wystawa stała "Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935", w skład kompleksu muzealnego wchodzi także:

  • Drewniak, czyli pierwszy dom zakupiony przez Piłsudskich w 1921 roku
  • Willa Bzów, czyli budynek Adiutantury Naczelnego Wodza
  • przylegający ogród i park

Jaki był koszt budowy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku?

Funkcjonowanie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapoczątkowane zostało w 2008 r., kiedy to Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, córka marszałka, podpisała w imieniu Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego umowę z ówczesnym ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. Zdecydowano, że w sąsiedztwie Dworu Milusin, powstanie nowoczesny budynek o przeznaczeniu muzealno-edukacyjnym. Budowa ruszyła jednak dopiero w 2015 roku a samo otwarcie wielokrotnie przekładano. 

Burzliwe dzieje powstawania Muzeum Józefa Piłsudskiego w skrócie przedstawił Tomasz Urzykowski ze stołecznej "Gazety Wyborczej":

Inwestycja co rusz napotykała na przeszkody i zaliczała kolejne opóźnienia. W 2016 r. z jej prowadzenia zrezygnował pierwszy wykonawca - Strabag (zastąpiła go firma PORR). W końcu 2017 r. plac budowy zalały wody gruntowe. Latem 2018 r. przyjęto nowy harmonogram prac i roboty nabrały tempa, a już jesienią - w przeddzień Święta Niepodległości - na gmachu w stanie surowym zawieszono wiechę. Pozwolenie na użytkowanie ukończonego obiektu nadzór budowlany wydał w październiku 2019 r.

Ostatecznie jak podaje Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego na inwestycję przekazano prawie 250 mln zł.

Zobacz wideo Chcecie usłyszeć, jak brzmiał Józef Piłsudski? To prawdopodobnie jedyne nagranie jego głosu
Więcej o: