Dzień ustawowo wolny w sobotę. Czy za 15 sierpnia należy się wolne?

15 sierpnia, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny i święto Wojska Polskiego, to dzień ustawowo wolny od pracy. Co się dzieje w sytuacji, gdy wypada on w sobotę? Podpowiadamy, czy za 15 sierpnia przysługuje wolne.

15 sierpnia to dzień ustawowo wolny od pracy. Tego dnia wypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (nazywana także dniem Matki Boskiej Zielnej) oraz święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (tzw. dzień Wojska Polskiego). Święta te wypadają w sobotę. Czy w takim razie pracownikom przysługuje dzień wolny w innym terminie?

Zobacz wideo Defilada "Wierni Polsce" w obiektywie wojskowych fotografów

Czy za 15 sierpnia 2020 przysługuje dzień wolny od pracy? Odpowiedź jest jednoznaczna

Jeżeli dzień ustawowo wolny od pracy wypada w sobotę, pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi inny dzień wolny. Z reguły to pracodawca ustala, który dzień będzie dniem wolnym od pracy, ale może wziąć pod uwagę sugestie swoich pracowników. Udzielenie dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w sobotę może nastąpić zarówno przed dniem świątecznym, jak i po nim. 

"W przypadku nieudzielania dnia wolnego w okresie rozliczeniowym pracodawca naruszy przepisy o czasie pracy, bowiem nie zapewnił pracownikom przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Naruszenie przepisów o czasie pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za które grozi kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł. Ponadto godziny pracy świadczone ponad obowiązujący wymiar czasu pracy [...] zostaną zakwalifikowane jako praca w godzinach nadliczbowych, którą pracodawca musi zrekompensować" - analizuje portal kadry.infor.pl

W 2020 roku mamy aż dwa dni ustawowo wolne od pracy, które wypadają w sobotę. Mowa o 15 sierpnia oraz 26 grudnia, czyli drugim dniu Bożego Narodzenia. W 2021 roku również będą dwa święta wypadające w sobotę - 1 maja (Święto Pracy) i 25 grudnia (pierwszy dzień Bożego Narodzenia). 

Więcej o: