Muzeum Józefa Piłsudskiego. Kiedy otwarcie muzeum w Sulejówku? Od kiedy można zwiedzać?

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, jak zapowiedział minister kultury Piotr Gliński, ma stać się ''naszym wianem na stulecie Bitwy Warszawskiej''. Budowa tego niezwykłego miejsca, które upamiętnia Józefa Piłsudskiego i jego czasy, pochłonęła 250 mln zł

Dlaczego Muzeum Józefa Piłsudskiego jest właśnie w Sulejówku? Dworek Milusin 

Muzeum poświęcone marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu powstało w podwarszawskim Sulejówku. Dlaczego? Z tym miejscem związane były koleje życia wielkiego Polaka. Grunty w ówczesnej podwarszawskiej wsi nabyła Aleksandra Szczerbińska, późniejsza żona Piłsudskiego, który pojawił się tutaj po raz pierwszy w 1921 roku. 

Dworek Milusin, zaprojektowany przez Kazimierza Skórewicza, został wybudowany ze składek wpłaconych przez wiernych żołnierzy dawnego komendanta Legionów Polskich. Szczególnego znaczenia nabrał wówczas, gdy poróżniony z gen. Władysławem Sikorskim i centro-prawicowym rządem Piłsudski, postanowił wycofać się z życia publicznego. ''Wyjechać do Sulejówka'' stało się niemal synonimem rezygnacji z udziału w bieżących sprawach. Przez trzy lata marszałek przebywał właśnie w podwarszawskiej miejscowości - po raz pierwszy od 35 lat konspiracji, walki i udziału w sporach politycznych przebywał tak długo w jednym miejscu.

Również w Dworku Milusin toczyło się życie rodzinne Piłsudskich. We wspomnieniach Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej, córki marszałka, znajdujemy bardzo ciepłe wzmianki o dworku otoczonym sosnowym lasem, gdzie spędziła dzieciństwo i o codziennych zwyczajach jej ojca, który uwielbiał spacerować ścieżkami po ogrodzie, przesiadywać na ławeczce lub spoglądać z tarasu na okolicę. 

 

Do dworku Milusin stale przyjeżdżali jednak zwolennicy marszałka. To tutaj przybył wraz z dawnymi legionistami gen. Gustaw Orlicz-Dreszer zapewniając marszałka, że armia zawsze stanie po jego stronie. Również tutaj zrodziła się myśl o  zamachu stanu, który dokonał się z woli Piłsudskiego w 1926 r. i znany jest jako ''zamach majowy''.  

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku: koszt budowy

Funkcjonowanie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapoczątkowane zostało w 2008 r., kiedy to Jadwiga Jaraczewska, córka marszałka, podpisała w imieniu Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego umowę z ówczesnym ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. Zdecydowano, że w sąsiedztwie Dworu Milusin, powstanie nowoczesny budynek o przeznaczeniu muzealno-edukacyjnym.

Na realizację projektu wydano 250 mln złotych. Otwarcie nowoczesnego Muzeum Józefa Piłsudskiego odbyło się 14 sierpnia 2020, czyli w przeddzień setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. W uroczystości, zaplanowanej na godzinę 12.00, wzięli udział między innymi prezydent Andrzej Duda i władze samorządowe. Transmisję z bardzo okazałej uroczystości można było oglądać online - relacja pojawi się na stronie muzeum.  

Samo otwarcie przesunęło się w czasie - miało się odbyć na stulecie niepodległości, ale pojawiły się trudności z budową jego podziemnej części. Nowoczesny budynek dostarczy muzeum ponad 5 tys. m² powierzchni użytkowej. Jak stwierdził wicepremier i minister kultury Piotr Gliński:

Jest jakaś satysfakcja, że udało nam się zbudować je dość szybko, mimo bardzo poważnych zagrożeń różnego typu, między innymi, budowa była zalana. Bardzo się cieszę, że otwieramy to muzeum, bo to porządne, duże muzeum multimedialne, nowoczesne z rozbudowaną częścią edukacyjną. Znajduje się na olbrzymim terenie, który też będzie służył edukacji i przybliżaniu tamtych czasów

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku: godziny otwarcia i cennik

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, tuż po otwarciu, będzie przeżywało dwa ''dni otwarte'' dla publiczności. Niestety, bezpłatne wejściówki rozeszły się już po trzech godzinach. Szczęśliwcy, którym udało się je zdobyć, będą mogli złożyć wizytę w godzinach 10.00-20.00. Większość chętnych będzie mogła więc skorzystać jedynie z opcji wizyty online. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zostanie na stałe otwarte dla zwiedzających 11 listopada 2020.

Zobacz wideo Mieszkańcy czekali na to miejsce od dawna. Muzeum, w którym każda rzecz ma swoją historię
Więcej o: