Tegoroczne obchody przyjmą nieco inną formę, niż początkowo zakładano. Wyjątkowa oferta artystyczna pozwoli miłośnikom historii czy literatury poznać kulisy wojny, która miała miejsce w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku.
Najpełniejszym źródłem wiedzy o Bitwie Warszawskiej jest portal www.bitwa1920.gov.pl. Zamieszczone na nim treści zostały przygotowane wspólnie przez historyków i specjalistów Polskiego Radia. Serwis pokazuje zarówno to, jak toczyła się historia 100 lat temu, jak również przedstawia szereg ciekawostek i informacji na temat życia i ważnych dla dziejów świata i bitwy sytuacji.
Kolejną propozycją dla osób chcących pogłębić swoją wiedzę na temat wydarzeń z 1920 roku jest film "Wiktora 1920". Ta fabularna produkcja została zrealizowana w technologii VR 360 stopni 3D i opowiada o roli wywiadu radiowego dla polskiego zwycięstwa. Premierę filmu zaplanowano na 14 sierpnia w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Symboliczne stulecie Bitwy Warszawskiej, a więc 15 sierpnia będzie dniem, w którym odbędzie się widowisko multimedialne „1920 – WDZIĘCZNI BOHATEROM” na PGE Narodowym w Warszawie, upamiętniające wydarzenia związane z Bitwą Warszawską. Produkcja opowie o wojnie w formie pokazów archiwalnych i specjalnie przygotowanych wizualizacji multimedialnych. Całość wydarzenia wzbogacą animacje, a także pokazy rekonstruktorskie, wraz z pokazami kawaleryjskimi.
Na PGE Narodowym zaplanowano również część koncertową, którą urozmaicać będą najwybitniejsi polscy poeci i twórcy piosenek (Cyprian Kamil Norwid, Marek Grechuta, Agnieszka Osiecka czy Jacek Cygan), a także tradycyjne pieśni żołnierskie i patriotyczne. Reżyserią spektaklu zajmują się Jarosław Szoda, Bolesław Pawica i Marcin Kołaczkowski. Koncert transmitowany będzie na antenach telewizji publicznej, a dostęp dla publiczności na PGE Narodowym uwarunkowany będzie sytuacją epidemiologiczną.
W sierpniu Biuro Programu "Niepodległa" będzie zapraszać internautów do brania udziału w akcji w mediach społecznościowych poprzez publikowanie zdjęć z pamiątkami po 1920 roku z hashtagiem #wiktoria1920. Organizatorzy informują, że mogą to być fotografie rodzinnych pamiątek, archiwaliów przechowywanych w szufladach, jak i miejsc, które pokazują przywiązanie lokalnej społeczności do tradycji Bitwy Warszawskiej. Będą one następnie wykorzystane do stworzenia kolażu układającego się w hasło "Wiktoria 1920".
Kolejnym wydarzeniem będzie konkurs literacki "1920", który docelowo ma być próbą stworzenia literackiej panoramy roku 1920 w tekstach amatorów i profesjonalistów. Zgłaszane do konkursu prace powinny bezpośrednio się odnosić do wydarzeń sprzed 100 lat. Najlepiej ocenione zostaną użyte do antologii pokazującej to, jak pisarze widzą czasy Polski międzywojennej.
Biuro Programu "Niepodległa" ma ponadto w swojej ofercie kilka innych projektów edukacyjnych. Wystawa "Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa", przygotowana wspólnie ze specjalistami z Muzeum Wojska Polskiego daje możliwość kompleksowego zapoznania się z informacjami dotyczącymi wojny polsko-bolszewickiej na kilkunastu estetycznych planszach. Wystawa edukacyjna jest dostępna dla każdego do bezpłatnego pobrania ze strony niepodlegla.gov.pl.
Dokładna lista wszystkich wydarzeń organizowanych w ramach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.