Poznań. Koziołki w maseczkach ochronnych. Przypominają mieszkańcom o zasłanianiu ust i nosa

Koziołki poznańskie to symbol stolicy Wielkopolski. Każdego dnia o godz. 12. wychodzą z wieży, aby zetknąć się swoimi rogami. Mieszkańcy miasta zauważyli, że ostatniego dnia koziołki wyglądały nieco inaczej. Mieszkańcom Poznania pokazały się w maseczkach ochronnych, aby przypomnieć, że koronawirus jeszcze nie jest w odwrocie.

Władze Poznania opublikowały film, na którym widać koziołki poznańskie z założonymi maseczkami ochronnymi. Obok nich znajduje się napis: "Koziołki przypominają: Zasłaniaj usta i nos!".

Historia poznańskich koziołków sięga XVI w.

Poznańskie koziołki znajdują się na szczycie wieży ratuszowej. Ich historia zaczyna się w 1536 r. kiedy w mieście doszło do pożaru. Spłonęły liczne domy, kościoły, ale również wieża ratuszowa. Mieszkańcy Poznania zorganizowali wówczas zbiórkę pieniędzy na nowy zegar, która będzie znajdował się na odbudowanej wieży ratuszowej.

 

Nowością w zegarze miał być mechanizm koziołków, które będą się trykać rogami przed biciem każdej godziny. Do zadania sprowadzono Mistrza Bartłomieja. Zegarmistrz za swoje działo otrzymał zapłatę w wysokości 150 florenów. Koziołki Mistrza Bartłomieja przetrwały do 1675 r., kiedy w wieże uderzył kolejny piorun.

O koziołkach przypomniano sobie na początku XX w., kiedy mechanizm odtworzyli Prusacy. Drugie wcielenie poznańskich koziołków przepadło w czasie II wojny światowej. Mechanizm ponownie odtworzono w latach 50-tych, a jego współczesna wersja powstała w 1993 r. za sprawą Stefana Krajewskiego.

Koziołki przypominają: Zasłaniaj usta i nos!

Według poznańskiego magistratu, koziołki w maseczkach mają przypominać mieszkańcom oraz turystom, że obowiązek zasłaniania ust oraz nosa cały czas pozostaje w mocy. Reguły dotyczące maseczek ochronnych obowiązują również w miejscach publicznych, jeśli nie można zachować dystansu społecznego w postaci 1,5-metrowych odstępów.

Urzędnicy miejscy przypominają, że maseczki, albo inne osłony twarzy, należy nosić również w zamkniętych pomieszczeniach. Magistrat zwraca szczególną uwagę na środki komunikacji publicznej takie jak: autobusy, tramwaje i pociągi. Osłonę ust i nosa powinno się również nosić w szkołach, kościołach, na uczelniach oraz w urzędzie podczas załatwiania spraw administracyjnych.

W mocy pozostaje obowiązek zachowania minimalnej odległości pomiędzy pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są: osoby wspólnie zamieszkujące, osoby niepełnosprawne, które nie mogą się samodzielnie poruszać, rodzicie z dziećmi wymagającymi opieki, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie oraz wszyscy, którzy zasłaniają usta i nos. 

Zobacz wideo Duda: W kampanii wyborczej nie udawałem kogoś innego niż jestem
Więcej o: