Perseidy 2020. Już wkrótce zobaczymy spadające gwiazdy. Kiedy Perseidy będą najlepiej widoczne? Gdzie oglądać?

Perseidy to rój meteorów, którego orbita co roku na przełomie lipca i sierpnia przecina się z Ziemską. W noc spadających gwiazd na niebie możemy zaobserwować niezwykłe zjawisko. Kiedy będzie można je obejrzeć? Gdzie oglądać Perseidy? Czym są?

Perseidy pojawiają się na nocnym niebie od 17 lipca do 24 sierpnia. Jeśli znajdziemy odpowiednie miejsce na obserwację, to będziemy mogli zobaczyć nawet do 100 spadków na jedną godzinę. Maksimum roju meteorów obserwuje się najczęściej pomiędzy 12 i 13 sierpnia.

Perseidy 2020. Noc spadających gwiazd co roku zachwyca niezwykłym spektaklem

Perseidy, zwane również "spadającymi gwiazdami", to zjawisko znane od zarania ludzkości. Na Dalekim Wschodzie obserwowano je już 2 000 lat temu. W tradycji chrześcijańskiej Perseidy określa się również jako "łzy świętego Wawrzyńca", ze względu na to, że pojawiają się w rocznicę męczeńskiej śmierci duchownego.

Wbrew swojej potocznej nazwie, Perseidy nie są "spadającymi gwiazdami", lecz cząstkami rozpadającej się komety lub planetoidy. Kiedy cząstki materii kosmicznej wpadają do ziemskiej atmosfery, nagrzewają się i w wyniku jonizacji sprawiają wrażenie "spadającej gwiazdy".

Niezwykłe zjawisko związane jest z ruchem komety 109P/Swift-Tuttle. Kiedy kometa zbliża się do słońca, pozostawia za sobą warkocz pyłu i drobinek. Każdego roku orbita Ziemska przecina pozostałości po komecie, które wpadają do naszej atmosfery. Perseidy pojawiają się na niebie w grupach co kilkanaście minut. Po przejściu Perseidów, na niebie może pozostać widoczny ślad.

Perseidy 2020. Kiedy Perseidy będą najlepiej widoczne?

Perseidy będą najlepiej widoczne od środy (12.08) do czwartku (13.08). "Spadające gwiazdy" najlepiej oglądać w drugiej części nocy oraz nad ranem. Wówczas radiant, czyli obszar na którym pojawiają się Perseidy, znajduje się najwyżej nad horyzontem.

Perseidy 2020. Gdzie oglądać Perseidy? Jak obserwować "spadające gwiazdy"?

Do oglądania Perseidów nie jest potrzebny żaden specjalistycznych sprzęt, widać je gołym okiem. Warto jednak zadbać o to, aby w noc spadających gwiazd pojawić się w miejscu pozbawionym dużych źródeł światła. Jeśli chcemy dokładnie obejrzeć niezwykłego zjawiska na niebie, to najlepiej udać się na obszary pozamiejskie.

Obserwujący "spadające gwiazdy" nie muszą się martwić o przebywanie w konkretnej miejscowości. Perseidy będą widoczne w każdym miejscu Polski. Wystarczy spojrzeć w odpowiedni fragment nieba. Perseidy widoczne są w pobliżu gwiazdozbioru Kasjopei, który przybiera charakterystyczny kształt litery "W".

Zobacz wideo Kapsuła SpaceX wylądowała! Astronauci wrócili na Ziemię z historycznej misji
Więcej o: