Zaprzysiężenie prezydenta. Kiedy się odbędzie? O której i gdzie oglądać?

Zaprzysiężenie prezydenta jest standardową uroczystością, organizowaną wraz z objęciem przez niego swojego urzędu, zarówno w pierwszej, jak i drugiej kadencji. Dziś główną rolę w tego typu wydarzeniu będzie odgrywał rzecz jasna Andrzej Duda.

Każdorazowo prezydent musi złożyć przysięgę, aby nadal być głową państwa. Dokonuje tego przed Zgromadzeniem Narodowym, czyli połączonymi obradami Sejmu i Senatu. Dodatkowo Duda wygłosi orędzie, które jest inauguracją drugiej kadencji.

Zaprzysiężenie prezydenta. O której i gdzie oglądać?

Transmisja z zaprzysiężenia Andrzeja Dudy będzie dostępna w telewizji, między innymi na antenach TVP czy TVP Info. Bezpośrednia transmisja będzie również prowadzona w Internecie przez "Radio Zet".

Cała uroczystość rozpocznie się o godzinie 10. To właśnie wtedy rozpoczną się wspólne obrady Sejmu i Senatu, przed którym Andrzej Duda wygłosi orędzie, będące inauguracją jego drugiej kadencji, a także złoży przysięgę.

Zaprzysiężenie prezydenta. Harmonogram uroczystości

Po zaprzysiężeniu, do którego dojdzie o godzinie 10, prezydent uda się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie przyjmie meldunek od Dowódcy Garnizonu Warszawa oraz Komendanta Służby Ochrony Państwa. O godzinie 12 z kolei w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny i Prezydenta RP.

Na godzinę 14 zaplanowano uroczystość inwestury prezydenta na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polskim. Ostatnim elementem będzie uroczystość przyjęcia przez Prezydenta Polski zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP. Dojdzie do niej o godzinie 15:30 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zobacz wideo Borys: Finanse publiczne są w dobrej kondycji
Więcej o: