6 sierpnia w Sejmie odbędzie się Zgromadzenie Narodowe, przed którym Andrzej Duda złoży przysięgę w związku z objęciem urzędu prezydenta na drugą kadencję. Czym to Zgromadzenie jest i w jakich sytuacjach jest zwoływane?
W najbardziej ogólnym znaczeniu, Zgromadzenie Narodowe to nic innego, jak wspólne obrady Sejmu i Senatu, któremu przewodniczy marszałek Sejmu. W jego zastępstwie obrady może również przeprowadzać marszałek Senatu. Kompetencje, jakie posiada Zgromadzenie Narodowe przede wszystkim odnoszą się do relacji na linii Parlament - Prezydent RP.
Geneza Zgromadzenia Narodowego sięga II Republiki Francuskiej. Z biegiem czasu wiele krajów demokratycznych, w tym Polska postanowiło przejąć ją i wdrożyć w swoje struktury.
Pierwsze Zgromadzenie Narodowe w Polsce odbyło się 9 grudnia 1922 roku i dotyczyło dokonania wyboru prezydenta RP. Przy okazji kolejnych Zgromadzeń dokonywano ponadto w ich trakcie odebrania przysięgi od prezydenta, zaś od 1989 roku dochodziło między innymi do uchwalenia Małej Konstytucji, Konstytucji RP czy regulaminu Zgromadzenia Narodowego.
Sytuacje, które warunkują zwołanie wspólnych obrad Sejmu i Senatu zapisane są w Konstytucji RP. Należą do nich:
Zgromadzenie Narodowe nie jest czymś nadrzędnym wobec izb parlamentu. Do jego kompetencji należą ściśle określone działania, które nie pokrywają się z odrębną działalności Sejmu lub Senatu.