15 sierpnia to dzień, w którym w Polsce wypadają dwa święta. Jedno z nich to święto kościelne - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywane także świętem Matki Boskiej Zielnej. Drugie to święto świeckie. To święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej określane także mianem dnia Wojska Polskiego.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to święto obchodzone w Kościele rzymskokatolickim. Upamiętnia ono wzięcie do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Jest to tzw. święto nakazane, co oznacza, że tego dnia wierni Kościoła katolickiego są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej oraz powstrzymania się od prac niekoniecznych.
Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej nazywane świętem Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Corocznie 15 sierpnia we wszystkich polskich kościołach polowych odbywają się uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest honorowa zmiana warty z udziałem najwyższych władz państwowych.
15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Wojska Polskiego wypadają w sobotę. W myśl Kodeksu pracy (art. 130 § 2), pracodawca zobowiązany jest do oddania pracownikowi dodatkowego dnia wolnego, jeżeli święto wypada w sobotę.