Czarną pszczołę uważano za wymarły w Polsce gatunek. W ostatnim czasie ponownie zjawiła się w kraju

Zadrzechnia fioletowa, największa pszczoła spotykana w Europie wróciła do Polski. Ciepłolubnego owada, który najczęściej pojawia się w regionie basenu Morza Śródziemnego zaobserwowano w okolicach Dolnego Śląska.

Owad najczęściej określany jest jako czarna lub fioletowa pszczoła. Wszystko za sprawą swoich barw - charakterystyczne skrzydła przyjmują fioletową barwę, natomiast reszta czarną.

Czarna pszczoła ponownie w Polsce. Powodem zmiany klimatyczne

Najbardziej prawdopodobną przyczyną powrotu owadów do Polski są zmiany klimatyczne, obserwowane na przestrzeni ostatnich lat. Do tego wpływ mają suche i gorące okresy letnie.

W rozmowie z "RMF FM" dr hab. Marcin Kadej z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego zdradził, że dotychczas gatunek ten nie był w Polsce zbyt często widywany. - Gatunek ten był uznawany przez ostatnie lata za prawdopodobnie wymarły na terenie kraju - powiedział.

Powody nieobecności czarnej pszczoły w Polsce

W 2002 roku naukowcy wpisali czarną pszczołę na listę gatunków wymarłych lub prawdopodobnie wymarłych na terenie Polski. Z uwagi na fakt, że w latach 2005-2016 sporadycznie obserwowano ją w kilku miejscach, ponownie zaczęto badać możliwość jej powrotu.

Analizując przyczyny, dla których owady te przestały pojawiać się w Polsce najczęściej wskazywano na coraz mniejszą ilość terenów o charakterystyce stepowej, a także niedostatek próchniejących drzew. Są one niezbędne dla czarnych pszczół z uwagi na fakt, że budują w nich swoje gniazda.

Zobacz wideo Gigantyczne bańki mydlane, a może Twister domowej roboty? Odciągnij dziecko od komputera
Więcej o: