1 sierpnia - syreny alarmowe. Co oznaczają? Dlaczego ludzie zatrzymują się na ulicach?

Pierwszego sierpnia o godz. 17:00 w Warszawie rozbrzmiewa dźwięk syren alarmowych. Niektórzy mieszkańcy zastanawiają się, dlaczego do tego wydarzenia dochodzi co roku. Syreny upamiętniają moment wybuchu Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Pomimo tego, że pierwsze walki rozpoczęły się we wczesnych godzinach porannych, to właśnie ta godzina jest symbolicznym rozpoczęciem niepodległościowego zrywu. Do dzisiaj zgodnie z konspiracyjnym kryptonimem, moment wybuchu Powstania Warszawskiego określa się "godziną W ".

Syreny alarmowe - 1 sierpnia 2020 - co oznaczają? Mieszkańcy całej Warszawy zatrzymują się na minutę

Od wielu lat, tradycją jest, że 1 sierpnia o godz. 17:00 w całym mieście rozbrzmiewają syreny alarmowe. Mieszkańcy Warszawy przerywają swoje codzienne obowiązki, na ulicach zatrzymują się również samochody oraz pojazdy komunikacji miejskiej. Warszawiacy minutą ciszy oddają hołd powstańcom warszawskim, którzy w 1944 r. wystąpili zbrojnie przeciwko Niemcom.

Turyści oraz nowi mieszkańcy Warszawy mogą nie wiedzieć, co oznaczają syreny alarmowe oraz nagłe zatrzymanie się miasta. Spontanicznie organizowane akcje na terenie całej Warszawy upamiętniają walki do jakich doszło ponad 70 lat temu. Powstanie Warszawskie trwało 63 dni, w trakcie których żołnierze Armii Krajowej, wspomagani przez zwykłych mieszkańców, starali się przejąć władze na okupowanym miastem.

Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]
Więcej o: