15 sierpnia 2020 r. wypada w sobotę. Tego dnia będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (tzw. Święto Matki Boskiej Zielnej). Jak wyglądają obchody tych świąt? Czy w związku z tym, że święto wypada w sobotę, przysługuje nam dodatkowy dzień wolny?
Ustawa o dniach wolnych od pracy wyraźnie zaznacza, w jakie dni w ciągu roku przysługuje nam czas wolny od pracy. Pośród 13 dni wolnych w całym roku jest również 15 sierpnia. Tego dnia wypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
15 sierpnia wypada w sobotę, dlatego pracownicy mają prawo do odebrania przysługującego im dnia wolnego w innym terminie. O tym, jaki dzień zostanie odebrany jako wolny od pracy decyduje porozumienie pracowników z pracodawcą. Nie zapewnienie pracownikom wolnego dnia od pracy jest naruszeniem przepisów prawa za który grozi grzywna od 1000 do 30 000 zł.
15 sierpnia jest również dniem, w którym zakazany jest handel w sklepach wielkopowierzchniowych. Warto pamiętać, aby odpowiednio wcześniej zrobić potrzebne zakupy. W razie potrzeby, otwarte będą małe sklepy osiedlowe, gdzie za ladą staną właściciele oraz sklepy na stacjach benzynowych.
Święto obchodzone jest na pamiątkę zakończenia ziemskiego życia przez Najświętszą Maryję Pannę oraz przejścia jej duszy i ciała do wiecznej chwały. Matka Boska jest patronką roślinności i ziemi, dlatego święto występuje często pod swoją nieoficjalną nazwą Matki Boskiej Zielnej.
W Polsce na szczególną uwagę zasługują obchody odbywające się na Jasnej Górze oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tysiące wiernych udaje się w ramach pielgrzymek do sanktuariów, gdzie odbywają się modlitwy oraz inscenizacje wniebowstąpienia.
Kościoły w całej Polsce zachęcają swoich wiernych do uczestniczenia w mszach świętych oraz przyniesienia ze sobą kwiatów i ziół. Święto Matki Boskiej Zielnej zbiega się w czasie z dożynkami, dlatego bardzo często święto łączy się podziękowaniem za plony zebrane w danym roku.
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest świętem nakazanym. Oznacza to, że uczestnictwo katolików we mszy świętej tego dnia jest obowiązkowe.
15 sierpnia obchodzimy również Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Obchody w 2020 r. są wyjątkowe, ponieważ będziemy świętować setną rocznicę "Cudu nad Wisłą".
Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w 1992 r. na pamiątkę zwycięstwa nad bolszewikami nacierającymi ze wschodu. Bitwa Warszawska była kluczowym momentem w wojnie polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo odradzającego się po rozbiorach państwa Polskiego pozwoliło na stworzenie stałych fundamentów niepodległości na następne 20 lat.
Obchody Święta Wojska Polskiego polegają na uczeniu poległych w czasie Bitwy Warszawskiej oraz honorowej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. 15 sierpnia odbywają się również uroczyste defilady wojskowe. Zgromadzeni na ulicach miast Polacy mają okazję zobaczyć oddziały bojowe Wojska Polskiego. W całym kraju odbywają się również pikniki oraz wydarzenia, przybliżające chętnym codzienną pracę żołnierzy.