15 sierpnia 2020 r. Jakie święto obchodzimy tego dnia? Czy przysługuje dzień wolny od pracy?

15 sierpnia to wyjątkowy dzień, w który przypadają aż dwa świętą, jedno państwowe i drugie kościelne. Co obchodzimy w ten dzień? Czy 15 sierpnia przysługuje nam dzień wolny od pracy? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać.

15 sierpnia 2020 r. wypada w sobotę. Tego dnia będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (tzw. Święto Matki Boskiej Zielnej). Jak wyglądają obchody tych świąt? Czy w związku z tym, że święto wypada w sobotę, przysługuje nam dodatkowy dzień wolny?

Czy za 15 sierpnia 2020 przysługuje dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?

Ustawa o dniach wolnych od pracy wyraźnie zaznacza, w jakie dni w ciągu roku przysługuje nam czas wolny od pracy. Pośród 13 dni wolnych w całym roku jest również 15 sierpnia. Tego dnia wypada święto  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

15 sierpnia wypada w sobotę, dlatego pracownicy mają prawo do odebrania przysługującego im dnia wolnego w innym terminie. O tym, jaki dzień zostanie odebrany jako wolny od pracy decyduje porozumienie pracowników z pracodawcą. Nie zapewnienie pracownikom wolnego dnia od pracy jest naruszeniem przepisów prawa za który grozi grzywna od 1000 do 30 000 zł.

15 sierpnia jest również dniem, w którym zakazany jest handel w sklepach wielkopowierzchniowych. Warto pamiętać, aby odpowiednio wcześniej zrobić potrzebne zakupy. W razie potrzeby, otwarte będą małe sklepy osiedlowe, gdzie za ladą staną właściciele oraz sklepy na stacjach benzynowych.

15 sierpnia 2020: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej) [ZWYCZAJE]

Święto obchodzone jest na pamiątkę zakończenia ziemskiego życia przez Najświętszą Maryję Pannę oraz przejścia jej duszy i ciała do wiecznej chwały. Matka Boska jest patronką roślinności i ziemi, dlatego święto występuje często pod swoją nieoficjalną nazwą Matki Boskiej Zielnej.

W Polsce na szczególną uwagę zasługują obchody odbywające się na Jasnej Górze oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tysiące wiernych udaje się w ramach pielgrzymek do sanktuariów, gdzie odbywają się modlitwy oraz inscenizacje wniebowstąpienia.

Kościoły w całej Polsce zachęcają swoich wiernych do uczestniczenia w mszach świętych oraz przyniesienia ze sobą kwiatów i ziół. Święto Matki Boskiej Zielnej zbiega się w czasie z dożynkami, dlatego bardzo często święto łączy się podziękowaniem za plony zebrane w danym roku.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest świętem nakazanym. Oznacza to, że uczestnictwo katolików we mszy świętej tego dnia jest obowiązkowe.

15 sierpnia 2020: Święto Wojska Polskiego - jakie wydarzenie upamiętnia?

15 sierpnia obchodzimy również Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Obchody w 2020 r. są wyjątkowe, ponieważ będziemy świętować setną rocznicę "Cudu nad Wisłą".

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w 1992 r. na pamiątkę zwycięstwa nad bolszewikami nacierającymi ze wschodu. Bitwa Warszawska była kluczowym momentem w wojnie polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo odradzającego się po rozbiorach państwa Polskiego pozwoliło na stworzenie stałych fundamentów niepodległości na następne 20 lat.

Obchody Święta Wojska Polskiego polegają na uczeniu poległych w czasie Bitwy Warszawskiej oraz honorowej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. 15 sierpnia odbywają się również uroczyste defilady wojskowe. Zgromadzeni na ulicach miast Polacy mają okazję zobaczyć oddziały bojowe Wojska Polskiego. W całym kraju odbywają się również pikniki oraz wydarzenia, przybliżające chętnym codzienną pracę żołnierzy.

Zobacz wideo Apel do mieszkańców Warszawy o godne uczczenie 76. rocznicy Powstania Warszawskiego
Więcej o: