Bon turystyczny. Od kiedy? Dla kogo? Jak aktywować? Najważniejsze informacje o 500 plus na wakacje

Bon turystyczny, nazywany również 500 plus na wakacje, to nowy program społeczny, z którego będzie można skorzystać od początku sierpnia. Wiele osób zastanawia się dla kogo jest przeznaczony, na co można go wykorzystać oraz jak go aktywować. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Ustawa o bonie turystycznym została podpisana przez Andrzeja Dudę 16 lipca. Wprowadzenie bonu podyktowane jest próbą wsparcia branży turystycznej oraz polskich rodzin w związku z pandemią koronawirusa.

Bon turystyczny - co to jest? Dla kogo jest przeznaczony?

W ramach ustawy, na każde dziecko przysługuje świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł (bon turystyczny). Świadczenie przysługuje na dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, wartość bonu wyniesie nie 500, a 1000 zł.

Możliwość pobrania bonu turystycznego nie jest uzależniona od wartości dochodów w rodzinie. Każdy rodzic, posiadający przynajmniej jedno dziecko, które nie ukończył 18. roku życia, będzie mógł skorzystać ze świadczenia.

Bon przysługuje również na dzieci rodziców, pracujących za granicą.

Bon turystyczny - jak wygląda?

Bon nie zostanie przekazany w formie gotówki, tak jak świadczenie 500 plus. Bon jest dokumentem elektronicznym, pozwalającym na zapłacenie za usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne. Do rodziców trafia w formie 16-cyfrowego kodu.

Bon turystyczny nie będzie wymienialny na gotówkę. Nie będzie opodatkowany, wliczany do egzekucji sądowej ani do dochodów rodziny.

Zobacz wideo Marcin Kierwiński o planach wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego: To swoista próba karania wyborców

Bon turystyczny - od kiedy?

Bon będzie można aktywować od soboty 1 sierpnia 2020 r. Prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu obowiązuje do 31 marca 2022 r. Nie trzeba go więc wykorzystywać na wakacje w bieżącym roku.

Bon turystyczny - jak aktywować?

Bon turystyczny będzie udostępniany po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  1. Należy wejść na stronę internetową ZUS oraz zalogować się na swój profil na PUE ZUS
  2. Jeśli nie posiadasz profilu na PUE ZUS, można to zrobić pod tym linkiem
  3. Z górnego menu należy wybrać zakładkę "Ogólne", a następnie zakładkę "Polski Bon Turystyczny" i "Mój bon"
  4. Po uzupełnieniu aktualnego numeru telefonicznego oraz adresu poczty elektronicznej, bon zostanie aktywowany

Rodzic dziecka otrzyma 16-cyfrowy kod.

Bon turystyczny - jak działa? [lista firm i hoteli]

Listę placówek, w których za usługi będzie można zapłacić bonem turystycznym prowadzi Polska Agencja Turystyczna. Każdy przedsiębiorca, który chce mieć możliwość przyjmowania płatności bonem turystycznym musi zarejestrować się w systemie teleinformatycznym.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne tylko na terenie Polski. Bonem turystycznym nie można więc zapłacić za wyjazd zagraniczny.

Pełną listę podmiotów uczestniczących w programie można znaleźć pod tym linkiem. Pierwsza lista zostanie opublikowana wraz z rozpoczęciem programu 1 sierpnia.

Jak dokonać płatności bonem turystycznym?

  1. Po aktywacji bonu na PUE, rodzic otrzymuje unikalny 16-cyfrowy kod
  2. Kod podaje się w placówce (np. w recepcji hotelu), w której chcemy skorzystać z usług turystycznych
  3. Na telefon dostajemy potwierdzenie płatności wraz z kolejnym kodem, który również należy przekazać
  4. Płatność bonem turystycznym została dokonana

Bonu nie trzeba wykorzystywać w całości w jednej placówce. Można z niego korzystać wielokrotnie, aż do wyczerpania środków. W przypadku, gdy wybrana przez nas usługa przewyższa wartość bonu, różnicę można dopłacić gotówką, kartą, a nawet przelewem.

Jeśli rodzic posiada więcej niż jedno dziecko, to nadal otrzymuje jeden kod, pod którym znajdują się zsumowane środki na wszystkie dzieci (w przypadku dwójki dzieci - 1000 zł, trójki - 1500 zł itd.)

Więcej o: