Nachodzący miesiąc może być zupełnie inny niż lipiec - przynajmniej jeśli chodzi o warunki pogodowe. Synoptycy przewidują, że temperatura w sierpniu może przekroczyć średnią, którą notowano w ostatnich latach - podaje IMGW.
IMGW przygotował tradycyjnie długoterminową prognozę pogody. Wynika z niej, że w przyszłym miesiącu w południowej oraz zachodniej części Polski, a także w Wielkopolsce oraz punktowo w województwie kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim słupki rtęci będą pokazywały wartości zaliczane do kategorii "powyżej normy".
Jak wynika z przeprowadzonej analizy, w rejonach tych temperatura będzie wyższa niż wynosiła średnia w latach 1981-2010. Bardzo prawdopodobne, że słupki rtęci w przydomowych termometrach często będą pokazywały 30 stopni Celsjusza i więcej.
Jeśli natomiast chodzi o wschodnią część kraju, Mazowsze, a także częściowo województwa pomorskie i zachodniopomorskie, zdaniem synoptyków temperatura będzie oscylowała tam w granicach dotychczasowej średniej.
Kolejna część analizy IMGW dotyczyła prognozowanych opadów. Wynika z niej, że na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach, a także miejscami na Lubelszczyźnie, Śląsku i w zachodniej Małopolsce przewiduje się występowanie przewyższającej normę sumy opadów. Poniżej tej normy z kolei będzie padać na Kielecczyźnie, Podkarpaciu i w Tatrach oraz miejscami na Mazowszu i Ziemi Lubuskiej.
Analiza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje, że w południowej części kraju sierpień będzie gorący i raczej suchy. W centrum z kolei ma być równie ciepło, ale z umiarkowanymi opadami, natomiast na północnym wschodzie należy się spodziewać nieco niższej temperatury oraz większych opadów.