Komary. Jak z nimi walczyć? Kogo gryzą najczęściej? Czy mogą przenosić koronawirusa?

Nadejście lata oznacza, że komary stają się uciążliwym problemem. Niewielkie owady przeszkadzają w wykonywaniu codziennych obowiązków. Jak z nimi walczyć? Czy stanowią realne zagrożenie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Lipiec 2020 r. przywitał nas wysokimi temperaturami oraz uciążliwym deszczem. Taka pogoda to idealne warunki do rozwoju komarów. Swoje wytyczne dotyczące postępowania z owadami wydał Główny Inspektorat Sanitarny.

Zobacz wideo Płyny na owady

Czy komary mogą przenosić choroby zakaźne?

Klimat w Polsce nie pozwala na rozwój dużej liczby gatunków komarów. Dzięki temu nie rozwinęły się gatunki, które w Afryce czy Azji przenoszą groźne choroby zakaźne takiej jak: malaria, żółta gorączka, czy wirus Zika. Nie ma więc raczej ryzyka, że po ukąszeniu komara złapiemy jedną z egzotycznych chorób. Ryzyko nie istnieje również wtedy, gdy na skutek np. powodzi czy ulewnych deszczów dramatycznie wzrośnie populacja komarów.

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk uspokajają, że komary nie są w stanie przenosić koronawirusa. Taka możliwość istniałaby tylko wtedy, gdyby wirus był w stanie przetrwać w aparacie kłująco-ssącym owada. Wszystko wskazuje na to, że SARS-CoV-2 nie ma takich zdolności.

Komary - kogo gryzą najczęściej?

Niektóre osoby mocniej wabią komary. Taka zależność może być spowodowana kilkoma czynnikami. Pierwszym z nich jest grupa krwi. Badania wykazały, że komary o wiele chętniej interesują się osobami o grupie krwi 0. Dwukrotnie rzadziej komary zwabia grupa krwi A.

Komary wabią również osoby wydzielające więcej dwutlenku węgla. Wśród nich znajdziemy osoby o większej masie ciała, ale również kobiety w ciąży. Ciężarne, poza zwiększoną ilością wydychanego dwutlenku węgla, mają też wyższą temperaturę ciała, co jest kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko ugryzienia przez komara.

Komary - jak się chronić?

Pomimo braku zagrożenia zdrowotnego, komary są wciąż uciążliwe dla wielu ludzi. Dotyczy to w szczególności osób zamieszkujących w pobliżu dużych zbiorników wody. GIS doradza, aby unikać przebywania na otwartych przestrzeniach w czasie największej aktywności owadów, a więc o poranku i wieczorem.

Dodatkową ochroną może być stosowanie ubrań z długimi rękawami oraz nogawkami. Na oknach i drzwiach należy zainstalować bariery (siatki i moskitiery), które uniemożliwią dostanie się owadów do zamkniętych pomieszczeń.

Zwalczanie komarów. Jak się ich pozbyć?

GIS zaleca również stosownie ogólnie dostępnych środków owadobójczych i odstraszających. Występują one pod postacią:

  • Lamp owadobójczych - urządzenie wykorzystuje nieszkodliwe dla człowieka promieniowanie UV oraz siatkę rażącą. Lampa może być wykorzystywana na zewnątrz, jak i w zamkniętych pomieszczeniach.
  • Spirali i pałeczek - przedmioty nasączone są substancją, która spalając się, odstrasza owady. Ze spirali można korzystać tylko na otwartej przestrzeni.
  • Repelentów - występują pod postacią sprayu, płynów, kremu i chusteczek. W zależności od produktu stosuje się je na skórę albo ubranie.
  • Elektrofumigatorów - urządzenie podłącza się do kontaktu elektrycznego. Parowanie substancji, znajdującej się w środki zapewnia ochronę przed owadami.
Więcej o: